Bilal Sarı, Afrika’da uçan Türk bush pilot İlyas Yanık ile bir söyleşi yaptı.

Merhaba İlyas, yaşın henüz çok genç ve pilotsun, üstelik ticari uçuşlar yapıyorsun. Bize kendinden bahseder misin? Pilot olana kadar neler yaşadın?

Merhaba, 80’li yılların başında Belçika’ya taşınmış, 4 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğuyum. Kendimi bildim bileli pilot olma hayali ile yasamış, her uçak gördüğümde, her uçak bahsi geçtiğinde heyecanlanmışımdır. Bu merakımda ailem her zaman yanımda oldu. Öyle ki; babam beni her Pazar günü 4-5 saatliğine, evimize 30 kilometre mesafedeki Liège havaalanına üşenmeden götürür orada uçakları izler geri dönerdik. Ve ben yine hayal kurardım.

15 yaşıma geldiğimde planör eğitimi almaya başladım.

16 yaşımda ilk yalnız uçuşumu gerçekleştirip, planör lisansımı aldım.

17 yaşımda Belçika’da bir uçuş okulunda pilotluk eğitimine başladım.

18 yaşımda Amerika’ya giderek eğitimimi ilerlettim. Amerika’da da yalnıza bırakıldıktan sonra yalnız uçuşlar yaparak tecrübe kazandım ve aletli uçuş sertifikamı aldım. Bu süre zarfında bazı Hong Kong’lu öğrencilere ders verdim.

19 Yaşımda ticari pilot lisansımı aldıktan sonra, halen çalıştığım firmanın sahibiyle tanıştım ve bana iş teklif etti…

Kader kısmet mi dersiniz?
Asıl niyetim Amerika’da öğretmen olarak devam etmek iken kendimi Çad’da Cessna C182SMA pilotu olarak buldum.

Cessna C182Q SMA tabir ettiğimiz uçak modifiye edilmiş,dizel motora sahip ve JET A1 ile çalışan bir uçak. Çad’da Avgas bulunmadığı için bu uçak tercih ediliyor.

Cessna SMA eğitimini Fransa’nın Marsilya kentinde Temmuz 2013’te aldım ve daha sonra Çad’da kısa bir eğitimden sonra uçuşlara başladım.

Çad nasıl bir yer?

Çad çok güzel bir ülke. Yerli insanlar, “beyaz adam” gördüklerinde biraz soğuk davransalar da, bir gülüşünüz, bir selamınız onları size yakınlaştırabiliyor.

İklim çok sıcak ve hava bunaltıcı. Mayıs ile Eylül arası aşırı nemli olabiliyor…
Gittiğimin ilk birkaç gününde geri dönmek istemiştim. Havası, suyu dayanılmazdı. Yemekleri bile berbat gelmişti.

Afrika insanına ayak uydurmak zordu. İnsanlar o denli rahatlar ki; mesela bir saate randevu verip bırakın geç gelmeyi, hiç gelmeyebilir ve size haber dahi vermezler. Alışkın olmayan için bu duruma ayak uydurmak sabır gerektiriyor.

Hastalıklar ile dolu bir ülke. Gitmeden önce 9 farklı aşı yaptırsam da, aşısı olmayan sıtma hastalığından korunmak beni çok yordu.

Çok fakir bir ülke. Zenginin çok zengin, fakirinse çok fakir olduğu bir ülke.

Biraz uçuşlarından ve çalıştığın şirketten söz eder misin?

Uçtuğum zamanlar haftada ortalama 3-4 uçuşa çıkıyorum ama 7 gün peş peşe, günde 4 sektör uçtuğum da oluyor.

Firmamızın filosunda genellikle Rus uçakları mevcut: Antonov 12, ilyushin 18, ayrıca DC 8 ve Cessna Caravan da bulunmakta. C182SMA, Bechcraft C90 King Air ve Boeing 737-300/400 almak için pazarlıklar devam etmekte.
Firmadaki tek görevim pilotluk değil. Firma sahibiyle iyi anlaşıyorum ve firmanın web sitesi ile, e-mail iletişimi, C182SMA SOP’lerinden, checklistlerden, C182 SMA pilot eğitiminden de ben sorumluyum.

Uçtuğumuz meydanlar genellikle kısa ve toprak pistler oluyor. Bir gidiş uçuş seferi 15dakika ile 3 saate arası kadar sürebiliyor.

Çad’daki işimi seviyorum fakat birkaç sene daha burada uçup Türkiye’ye kesin dönüş yapma hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Uçuş öğretmeni veya hava ambulans / özel uçak pilotu gibi bir işte calışmak istiyorum.

Bana bu imkanı verdiğiniz için teşekkür eder, tüm okuyucuları selamlarım.

Bush_Pilot_C182Q Bush_Pilot_C182Q2 Bush_Pilot_C182Q3

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.