Air Astana 2015 yılında 47.4 milyon dolar (denetlenmemiş) net kar elde ederek, 2014 yılına göre yüzde 144 artış sağladığını açıkladı. Yolcu sayısında yüzde 2 büyüme yakalanıp toplam 3 milyon 860 bine ulaştı. Havayolu geçen yıl kapasitesini ise yüzde 6 arttırdı.

Air Astana’dan  yapılan açıklamada,” 2015 yılında $ 47.4 milyon (denetlenmemiş) net kar elde ederek , 2014 yılına göre %144  artış sağladığını açıkladı. Yolcu sayısı %2 artarak 3.86 milyona ulaştı ve buna karşılık kapasite %6 arttı. Toplam gelir ise  %21 düşüş ile $ 933 milyondan  $ 738.1 milyona düştü.” denildi.

2015 yılında 13 ‘üncü kez üst üste kar sağlandı…

Bu gelişmeleri  değerlendiren Air Astana Başkan ve CEO’su Peter Foster, ‘’Gelirdeki keskin düşüşün büyük kısmı, jet yakıt tasarrufunu da kapsayan, sınırsız bir maliyet tasarrufu ile telafi edildi. Son derece zorlu yerel ve bölgesel pazar koşullarına rağmen biz kapasitemizi büyütebildik. Uçuş yelpazemize Paris, Seul ve Tiflis destinasyonlarını ekledik” dedi.

2016 için beklentisini belirten  Foster, piyasalardaki durgunluğun devam etmesini beklediğini ifade ederek,
“Döviz ve emtia fiyatlarındaki zayıflıktan kaynaklanan zorluklar devam edecek. 2016 yılından çok büyük beklentimiz yok, fakat maliyet tabanlarımız ile şimdi dünyadaki düşük fiyata tam servis veren havayolları arasında yer alarak, piyasalar iyileştiği zaman avantajlı bir konumda olacağımızı düşünüyoruz. Bu yıl yeni destinasyon olarak Tahran ve Ulan Batar’ı eklemeyi ve yılın ortasında ilk Airbus 320NEO’yu teslim almayı umuyoruz. 2016 kendimizi tutacağımız, sabırla zamanı bekleyeceğimiz ve 2017 için öngördüğümüz geri kazanımlar için hazırlandığımız bir yıl olacak”  vurgusunda bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.