Havacılıkla ilgili YouTube kanalı Wake Turbulence Aviation’da yayınlanan bir video, 13 Kasım’da Toronto Pearson Havalimanı 06L/24R pistine iniş esnasında meydana gelen uçuş emniyeti açısından oldukça ciddi bir olayı göstermektedir.

Air Canada tarafından yapılan açıklamada Narita’dan kalkan Air Canada’nın AC002 sefer sayılı uçuşu, 13 Kasım’da Toronto Pearson’a vardığında yan rüzgarlar nedeniyle sert bir iniş yaşadığı, Boeing 777 uçağının iniş sonrasında normal bir şekilde park yerine gelmesine rağmen tedbir amaçlı sonra kapıya taksi yapmış olsa da uçuş emniyeti açısından tam bir inceleme yapılması için hizmet dışı bırakıldığı ve olay esnasında uçaktaki 373 yolcudan hiçbiri yaralanmadığı bilgisi paylaşıldı.

Çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre 06 pistine iniş esnasında 17kts ve hamlesi 26 kts yan rüzgarı olduğu görülmektedir. Her ne kadar yan rüzgar limitleri içinde kalsa da videodan izlendiğine göre pilotların iniş esnasında piste önce sağ iniş takımı üzerine ve oldukça sert ve sağa yatışlı temas ettiği daha sonra bu sefer sola yatışla sol iniş takımı üzerine temas sonrasında kontrol edilerek inişin tamamlandığı görülmektedir.

Elimizde detaylı bilgi olmadığı için yorum yapmanın uygun olmadığını değerlendiriyorum. Buna rağmen böylesi kontrolsüz ve sert temas sonrasında birçok havayolu işletmesinin uçuş operasyon el kitabında “pas geçilerek” daha emniyetli bir iniş yapılması tavsiye edilmektedir.

Geçmişte böylesi iniş sonrası ölümlü, ölümlü olmasa bile motor veya kanat ucunun yere temas etmesi sonucu uçağın tamamen uçamaz hale geldiği kazalar söz konusudur. İniş esnasında herhangi bir nedenle “PAS GEÇMENİN”, operasyonun emniyetle sürdürülmesi için uçuşun bir devamı olduğu asla hatırdan çıkarılmamalıdır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.