Airbus uçak parçalarını taşımakta kullandığı Belugaları büyütüyor, yeni model A330’u temel alan Beluga XL olacak.

Airbus bir süredir yeni taşıyıcı uçağı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 20 yılı aşkın süredir kullanılan Belugalar diğer bir deyişle A300-600ST’lar yeni nesil sistemlerle donatılmış A330’ları temel alacak şekilde yenilecek. Yeni Beluga XL’ların 2017’nin ilk çeyreğinde şeklini alması bekleniyor. 5 adet üretilecek Beluga XL ile Airbus sahip olduğu taşıma kapasitesini %30 artıracak.

Airbus’ın aralarında Türkiye’ninde bulunduğu tedarikçi ülkelerde ürettirdiği parçaları son montaj hatlarının bulunduğu Almanya, Fransa ve İspanya’ya taşımakta kullanılacak olan uçaklar A330 uçaklarının sağladığı yeni teknolojiler ve yeni motorlar ile daha ekonomik ve yüksek kapasiteli uçuş imkanı sağlayacak.

A330-200 modeli temel alınarak şekillenen uçağın burun yapısı değiştirilerek düşürülecek, kargo yükleme sistemi için çeşitli düzenlemeler yapılacak ve çift kuyruk dikmeli bir yapıya şekillenecek. Uçak yapılan düzenlemeler ve özellikle burun yapısındaki değişiklikten dolayı A330-200 modelinden daha düşük bir taban yüksekliğine sahip olacak.

A330-BELUGA_XL_RR_engines_02

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.