Dün Airbus ve Boeing’in teslim edilmeyi bekleyen 600’den fazla uçak olduğu ortaya çıktı. Havacılık endüstrisindeki küresel salgının neden olduğu kriz, havayollarını filolarının uçuşlarını durdurmaya zorladı ve birçoğu yeni uçaklar için siparişlerini iptal etti veya erteledi.

Üreticiler tarafından stoklanan yüzlerce uçak

FlightGlobal, 27 Temmuz itibariyle Airbus ve Boeing’in 628 ticari yolcu uçağı stokuna sahip olduğunu bildirdi. Cirium filo verilerine göre, uçaklar ilk uçuşlarını tamamladı, ancak teslim edilemedi.

Boeing’in envanteri 462’dir; ancak bunların 423’ü uçuşu durdurulan 737 MAX uçağıdır. Mart 2019’da uçuşları durdurulan MAX uçakları, ilgili otorite sertifikasyonu yenileyinceye kadar teslim edilemeyecek. Teslim edilmeyen uçakların geri kalanı 31 tanesi 787, beş tanesi 777, bir tane 767 ve iki tanesi de 747-8F lup hepsi geniş gövdeli jetlerdir.

Teslim edilmeyen Airbus uçağı stokunda ise 11 A220, 112 A320-ailesi uçağı, 14 A330, 25 A350 ve dört A380 bulunmaktadır. Çok sayıda A320 uçağı Alman Erfurt ve Rostock şehirlerinde depolanmıştır.

Tüm uçaklar gecikmiş teslimatların bir sonucu değildir. İlk uçuş ile müşteriye teslimat arasında geçen bir süre her zaman vardır. Airbus’ın bu ay sadece ilk uçuşunu yapan 40 uçağı, Boeing’in ise beş uçağı vardır.

Cirium’un küresel danışmanlık başkanı Rob Morris, “Pandemi nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları ve seyahat talebinin zayıflığı nedeniyle bu envanterin daha da büyümesini bekleyebiliriz” vurgusunda bulundu.

Uçak üreticileri için zorlu zamanlar

COVID-19 salgını birçok endüstri için yıkıcı olmuştur, ancak havacılık sektörü en çok zarar gören sektörlerden birisi olmuştur. Devletin getirdiği seyahat kısıtlamaları ve bunun sonucunda hava yolculuğuna olan talepte yaşanan düşüş ile yeni uçakların teslimatı zorlaşmıştır.

Airbus, geçen ay itibariyle pandemi sonucu veremediği 130 uçağa sahip olduğunu doğruladı ve “Müşterilerimizin çoğu şu anda fiziksel olarak uçakları teslim alamıyor ve birçoğu erteleme talebinde bulundu. COVID ile ilgili havayollarını etkileyen gelişmelerden kaçamayız.”dedi.

Genel olarak, uçak üretimi ve teslimat oranları birbirine yakındır, ancak artık durum böyle değildir.

Uçak üretim oranlarında düşüş

Havayolları bir kez daha yavaş yavaş gökyüzüne yaklaştıkça, birçoğu krizden çok daha düşük sayıda filolara sahip daha küçük işletmeler olarak ortaya çıkacaklardır. Sonuç olarak, bazı durumlarda yıllarca yeni uçaklar için birçok sipariş iptal edilir veya ileri tarihlere ertelenir.

2020 yılının ilk altı ayında, Airbus geçen yıla göre% 50 düşüşle 196 jeti teslim etti. Boeing, yılın ilk yarısında sadece 70 uçak teslim etti, 2019’a kıyasla% 71 azalma. Bu düşüşün bir kısmı 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasının bir sonucudur.

Airbus, dar gövde uçaklarının üretimini ayda 60’dan 40’a düşürürken, A330 üretimi ayda 3,5’ten ikiye, A350 ise 9,5’ten altıya düşürüldü. Boeing, 777 üretimini ayda yarı yarıya 2.5’e indirdi ve 787 üretimini 2020’de 14’den 10’a düşürdü.

Tüm sektörlerde söylendiği şekli ile “artık dünya eskisi gibi olmayacak” , dolayısıyla işletmeler yeni duruma süratle ayak uydurmak zorunda kalacaklar. Değişimi başaramayanlar ya çok küçülecekler, ya da el değiştirecekler.

Sağlıklı emniyetli uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E )

Kaza Araştırma Uzmanı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.