Airbus, Dünya’nın en büyük yolcu uçağı  A380’in geliştirilmiş ve yenilenmiş modeli A380plus’ı tanıttı.

Geliştirilmiş aerodinamik tasarımı, kısmen yenilenen ve daha büyük ölçeğe taşınan wingletleri ve kanat tasarımındaki değişikliklerle A380plus yüzde 4 daha az yakıt tüketimi vaat ediyor. Ayrıca yeniden düzenlenen bakım programı ve kabin içi sistemleri ile A380plus yolcu başına yüzde 13’e varan oranda daha az maliyet sunuyor.

Airbus Yolcu Uçakları bölümünden John Leahy yaptığı açıklamada “A380plus daha iyi ekonomik veriler ve geliştirilmiş operasyonel özellikleri aynı anda sunacak. A380plus Gelişen ve büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren A380 müşterileri için yeni bir basamak. A380 ailesinin sunduğu eşsiz yolculuk deneyimi gelişirken uçabildiği havalimanı sayısı her geçen gün artıyor.” dedi.

Sürüklenmeyi azaltmak için yeniden tasarlanan wingletlerin boyu toplamda 4,7 metreye ulaşıyor, 3,5 metresi kanat üstü 1,2 metresi de kanat altında olacak şekilde tasarlanan wingletler ile A380plus, A380’den daha az sürükleme kuvvetine maruz kalıyor.

Airbus’ın kabin içi çözümleri ile A380plus A380’den 80 koltuk daha fazla taşıyabiliyor. Bunun için yapılan tek şeyse yeniden tasarlanan yolcu koltukları. Ortalama 497 koltuk kapasitesi ile hizmet veren A380’e karşın A380plus değişen koltukları sayesinde 575 yolcuya kadar hizmet verebilecek. Bunun yanında A380plus artırılan maksimum kalkış ağırlığı ile 13 bin kilometreyi aşkın bir menzil vaat ediyor.

Yeniden yapılandırılan bakım programı ile bakım aralıkları uzatılan A380plus daha düşük bakım zamanı ve maliyeti ile hava yolu şirketlerine daha yüksek verimlilik sunuyor.

KABİNDE NELER DEĞİŞİYOR?

  • A380plus üç sınıflı kabin düzeninde yeniden konumlandırılan kabin içi sayesinde 20 ek koltuk sunuyor.
  • Yeri değiştirilen ekip dinlenme odası sayesinde Premium Ekonomi sınıfı için daha büyük bir alan oluşturulmuş.
  • Koltuk aralıklarını değiştirmeyen Airbus, yeniden tasarladığı koltuklar ve kabin ile 3-5-3 oturma düzenine sahip Ekonomi sınıfında 23 koltukluk ek alan oluşturdu.
  • Yeniden tasarlanan merdiven ve mutfak alanları ile 14 koltukluk alan oluşturuldu.
  • Üst katta yapılan düzenlemeler ile Business Class’daki koltuk kapasitesi 10 koltuk artırıldı.
  • Premium Ekonomi sınıfında yapılan tasarım ve koltuk değişiklikleri ile koltuk aralıkları azaltılmadan kapasite 14 koltuk daha artırılıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.