Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkAirpreneurs 2022 pandemi sonrası havacılık sektörüne yenilikçi çözümler getiriyor

Airpreneurs 2022 pandemi sonrası havacılık sektörüne yenilikçi çözümler getiriyor

Dünyanın en büyük havacılık şirketi olan Boeing, Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği ile gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmayı ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını amaçlayan Airpreneurs programının dördüncü dönemini başlattı. Bu yılın programı, uçuş güvenliği ve insan sağlığına yönelik yenilikçi çözümlerin yanı sıra havacılık sektörünün pandemi sonrası dönemdeki yeni ihtiyaçlarına odaklanıyor. Airpreneurs programı, ayrıca, THY Terminal ve İTÜ ARI Teknokent tarafından destekleniyor.

Boeing ve Türkiye Girişimcilik Vakfı işbirliği ile 2016 yılında başlayan ve şimdiye kadar üç kez düzenlenen Airpreneurs programı Türkiye çapında 350.000 kişiye ulaşırken, 7 farklı şehirden 700’ü aşkın genç programa katılmaya hak kazandı.

Airpreneurs programının dördüncü dönem lansman etkinliği 1 Haziran 2022 tarihinde çevrim içi gerçekleştirildi. Programa bu yıl 325 üniversite öğrencisi başvurdu ve 60 üniversite öğrencisi katılmaya hak kazandı. Airpreneurs 2022 programı kapsamındaki etkinliklerin büyük çoğunluğu çevrim içi düzenlenecek olup, bazı etkinliklerin pandemi koşullarına bağlı olarak fiziksel ortamda gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın, “Airpreneurs programı ile ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerine havacılıkta girişimcilik hedefiyle ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı altındaki çeşitli projeler ve işbirlikleri yoluyla Türkiye’nin havacılık alanındaki genç yeteneklerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Uzun yıllara dayanan ortaklığımızdan ötürü Türkiye Girişimcilik Vakfı’na, destekleri için THY Terminal ve İTÜ ARI Teknokent’e teşekkür ederiz. 2016 yılından bu yana düzenlediğimiz Airpreneurs programının dördüncü dönemi, Türk havacılık sektörünün uzun vadeli büyümesi ve rekabetçiliğine yönelik verdiğimiz destekte kararlılığımızı yansıtıyor. Bu program yoluyla, geleceğin havacılık profesyonellerine ilham vermeyi, onları havacılık sektörünün değişen ihtiyaçlarına yönelik yeni fikirler ve çözümler geliştirme doğrultusunda cesaretlendirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül, “Havacılık sektöründe insan sağlığı ve uçuş güvenliğine yönelik yenilikçi çözümler üretmeyi amaçladığımız Programda üniversite öğrencilerini, pandemi ve sonrasında havacılığın yeni dünya düzenine uyumunu artıracak proje fikirlerini hayata geçirmeleri için destekliyoruz. Program, ayrıca, gençlerin havacılık alanında global anlamda değişen trendleri uygulamaya geçirmeleri ve inovatif proje fikirlerini geliştirmeleri için bir alan yaratacak. Herkesin katılımına açık etkinliklerde ise sektördeki değişimleri ve ilham veren hikayeleri birlikte keşfedeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Program kapsamında ilk olarak, çevrim içi gerçekleştirilecek ve tüm üniversite öğrencilerine açık olacak buluşmalarda, sektör profesyonelleri ve girişimcilik alanından konuklar ilham konuşmaları yapacak. Program başvuruları sonucunda seçilen takımlar, daha sonra düzenlenecek üç günlük Girişimcilik Bootcamp’ine ve girişimcilik uzmanları tarafından verilen eğitimlere katılacak. Bu eğitimleri, farklı sektörlerden başarılı girişimcilerin katılımıyla düzenlenecek bir webinar serisi takip edecek.

Ayrıca, bu takımlar, alanında uzman girişimcilerden mentörlük desteği alırken, aynı zamanda Speed Networking buluşmaları ile etkili ağlar geliştirmenin yollarını öğrenecek. Ardından, tüm eğitim ve etkinliklere katılan ve ön jüri elemesini başarıyla geçen takımlar, projelerini Eylül ayında yapılması planlanan Demo Day’de girişimcilik ve iş dünyasından deneyimli isimlere sunacak. Son olarak, başarılı olan üç takım, fikirlerini hayata geçirmek üzere çeşitli desteklerden faydalanacak ve yatırımcılara sunum yapma şansı elde edecek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...