Eski Jet Airways CEO'su Vinay Dube (Sol taraf), Indigo Aditya Ghosh'ı (ortada) ve yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala (Sağ tarafta)

İndigo’nun eski başkanı Aditya Ghosh, Akasa Air adlı düşük maliyetli ​​havayolunu yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala ile birlikte kuruyor.

Hindistan’ın Warren Buffett’ı olarak da bilinen Jhunjhunwala, yaklaşık 35 milyon dolar yatırım yapacak ve havayolunda yaklaşık yüzde 40 hisseye sahip olacak.

Hava yolunun dört yıl içinde 70 uçaklık bir filoya sahip olması planlanıyor.

Ghosh 2018 yılında IndiGo Airlines’ın ana şirketi Interglobe Aviation’ın direktörlüğü görevinden ayrıldıktan sonra ikinci kez havacılık sektörüne giriyor. Ghosh, IndiGo’nun başarısının ayrılmaz bir parçasıydı. 2008 yılında Gurugram merkezli havayoluna katıldı ve liderliğinde, 160 uçaklık filosu, günlük binden fazla uçuş ve  pazar payı bakımından ülkenin en büyük havayolu şirketi oldu. Ghosh’un Jhunjhunwala’nın ultra düşük maliyetli hava yolunda yüzde 10’dan az olduğu tahmin edilen küçük bir hisseye sahip olacağı, ancak kurucu tarafından aday gösterilen yönetim kurulunun bir üyesi olacağı bildiriliyor.

Jet Airways’in eski CEO’su Vinay Dube’nin de Akasa’nın CEO’su olarak yönetim kuruluna katılacağı ve yeni kurulan havayolunda %15 hisseye sahip olacağı kaydediliyor.

Bir Amerikan yatırım şirketi olan Par Capital Management, Akasa Air’e sermaye aktarımı yapacak. Yatırım şirketi daha önce ABD merkezli  düşük maliyetli taşıyıcı Sun Country Airlines ve AirBnB’ye yatırım yapmıştı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.