Akasa Air CEO'su Vinay Dube ve Boeing Ticari Uçaklar başkanı ve CEO'su Stan Deal, anlaşmayı 16 Kasım'da Dubai Airshow 2021'de imzaladı

Yaklaşık 9 milyar dolar değerinde olan ve 737-8 ve daha yüksek kapasiteli 737-8200’ü içeren anlaşma, bu uçakların Hindistan’daki düşük maliyetli pazardaki kapasitesi Boeing pazarlamasındaki önemini ortaya koydu.

Sipariş, aynı zamanda MAX modeli için 2019 ve 2020’de 18 aylık uçuşun durdurulmasına neden olan kazaların ardından 2021’in başlarında hizmete dönmesi sonrasında güven artırıcı olarak görülmektedir. Uçağın, Ağustos ayında Hindistan’ın hava güvenliği düzenleyicisi tarafından ticari operasyonlarına devam etmesi onaylandı.

Akasa, 2022’de faaliyete geçmeyi planlıyor ve Indigo gibi yerleşik düşük maliyetli işletmelerin zorlu rekabetiyle karşı karşıya kalacak. Herşeye rağmen Boeing, bu pazarda yeterli yer olduğunu ve Akasa’nın gelecekte harika bir ortak olacağını belirtti.

SNV Havacılık grubunun bir parçası olan ve milyarder yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala tarafından desteklenen Akasa, yakın zamanda sivil havacılık bakanlığından ülkenin en son “çok düşük maliyetli havayolu”(ULCC) işletmesini başlatmak için izin aldı.

Dubai Airshow’da Airbus’un İndigo ortaklığı ile imzaladığı 255 A321neo uçağı siparişinden sonra Boeing için bu anlaşma önemli bir adım oldu.

Dünyada Covid19 aşılaması sonrasında hareketliliğin başlamasıyla havacılık sektöründe de yeni durum için Havayolu işletmeleri ön almaya gayret göstermekteler.

Çalışanları ve bilhassa uçuş ekipleri ile barış içinde hareket eden işletmeler önümüzdeki dönemde daha az problemle karşılaşarak karlılıklarını arttıracaklardır. Tam tersine çalışanlarını küstüren işletmeler ise gelişen yeni dönemde ciddi problemlerle karşılaşacak hatta küçülmeye gitmek zorunda kalabileceklerdir. Zaman bu savın gerçekliğini gösterecektir.

Havacılık sektörüne sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.