Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), adanın Güneybatısında bulunan Baf Havalimanı’nın Akdeniz’de uçan Türk İnsansız Hava Araçlarından (İHA) etkilendiğini iddia ederek Eurocontrol’e gitmeye hazırlanıyor.

Akdeniz’de görev yapan sismik arama gemileri ve sondaj gemisine refakat eden ANKA ve Bayraktar TB2 insansız hava araçları GKRY’ni rahatsız etti. Baf Havalimanı’ndaki sivil hava trafiğinin insansız hava araçlarından etkilendiği bunun iniş ve kalkışları etkilediği iddia edildi.

GKRY’de yayın yapan Fileleftheros’da yer alan haberde Mayıs ayından bu yana Akdeniz’de bulunan MTA gemileri ve Türk Deniz Kuvvetleri varlığına vurgu yapılırken özellikle Temmuz ayından bu yana artan insansız hava aracı trafiğinin Baf Havalimanı’ndan iniş ve kalkış yapan sivil uçakları etkilediği bu nedenle gecikmelerin yaşandığı ve inecek uçakların daha erken alçalmaya başlamak zorunda kaldığı iddia edildi.

Fatih sondaj gemisine refakat eden insansız hava araçlarının 23 bin feet irtifada uçtuğu bunun 33 bin feet ve üzeri irtifada uçan transit hava trafiğini etkilemediği ancak insansız hava araçlarının uçtuğu bölge nedeniyle Baf Havalimanı trafiğinin etkilendiği iddia edildi.

Gazetede yer alan habere göre GKRY hem Lefkoşa FIR hattının ihlali hem de uçuş emniyetinin riske atıldığı gerekçesiyle Eurocontrol’e gitmeyi planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.