İlk havacılık sinema filmi 1911’de çekildi Bunu göz önüne alınırsak, günümüzde her iki sektörün ulaştığı noktalar arasında uçurumlar var. Ayrıca aynı hikayenin değişik zamanlarda, teknolojinin yardımıyla biraz farklı çekilmesi havacılık filmlerinde de sık karşılaşılan bir durum…

Bu listede maalesef  bir film dışında yerli filmlere yer veremedik. Daha doğrusu elle tutulur bir Türk filmi yok. Anadolu Kartalları girmeyi zorlayan tek film. O bile vasatı geçememiştir.İsterdik ki sadece yerli filmleri yazalım ama maalesef.

Zeki Müren’in uçağın kapısını açıp paraşütüyle atladığı bir ülke de yaşıyoruz. Bu yüzden de havacılık ile ilgili sinema sektörümüzün gelişmesini beklemek zor olsa gerek.


1-Atlantik Fatihi – Billy Wilder

(İngilizce özgün adıyla The Spirit of St. Louis), 1957 ABD yapımı biyografik filmdir. 1927 yılında Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk pilot olan Amerikalı Charles Lindbergh’in maceralı yolcuğunun öyküsünü anlatan film adını bu öncü havacının rekorunu kırarken bindiği uçağın adından almıştır. Uçağın/filmin adıSt. Louis’in Ruhu anlamına gelmektedir ve Lindbergh, uçağı satın alabilmesi için gerekli olan parayı kendisine inanan dokuz St. Louis’ li iş adamı ve bankacıdan bulduğu için uçağına bu adı vermişti. Film 1970’li yıllarda Türkiye’de TRT televizyonunda Büyük Uçuş adıyla da gösterilmişti.Charles Lindbergh’i James Stewart’ın canlandırdığı ve Billy Wilder’ın yönettiği filmin senaryosunu Charles Lederer, Wendell Mayes ve Billy Wilder birlikte Charles Lindbergh’in 1953 tarihinde yayımlanan Pulitzer ödüllü aynı adlı otobiyografik kitabından uyarlayıp yazmışlardır. Özgün müziğini Franz Waxman’ın bestelediği film “en iyi özel efekt” (Louis Lichtenfield) dalında Oscar’a aday gösterilmişti.Ünlü öncü havacı Charles Lindbergh’in 20 Mayıs 1927’de New York’tan tek motorlu ve eksik donanımlı bir uçakla tek başına havalanıp 33,5 saat süren bir yolculuktan sonra 21 Mayıs’ta Paris’e inerek bu alanda bir ilki başardığı maceralı yolculuğun öyküsünün anlatıldığı filmde Charles Lindbergh’i canlandıran James Stewart bu rol için oldukça yaşlı bulunmuştu. Film çekildiğinde 48 yaşında olan Stewart 25 yaşındaki Lindbergh’i oynuyordu.

atlantık fatıhı


2-Aklı Havada – Jason Reidman

Up in the Air 2009 yapımı Amerikan filmi. Yönetmenliğini Jason Reitman, sernaryo yazarlığını Reitman ve Sheldon Turner yapmıştır. Walter Kirn’ün 2001 yılında yayınlanan Up in the Air isimli romanından uyarlanmıştır. George Clooney, Vera Farmiga ve Anna Kendrick’in rol aldığı film 67. Altın Küre Ödüllerinde !En İyi Film: Dramakategorisi de dahil olmak üzere altı (6) ödüle aday gösterilmiştir ve o yıl en fazla ödüle aday gösterilen sinema filmi olmuştur.

aklı havada


3-Cesur Pilotlar – Ken Annakin

1965 İngiltere yapımı filmdir. Özgün adı Those Magnificent Men in Their Flying Machines or How I Flew from London to Paris in 25 hours 11 minutes tür. Ken Annakin ‘in yazıp yönettiği bu avantür filmin önemli rollerinde Stuart Whitman , Sarah Miles , James Fox , Robert Morley , Terry-Thomas , Red Skeltonve Benny Hill oynamışlardır.

Cesur_pilotlar_afiş


4-Göklerin Hakimi – Martin Scorsese

2004 yapımı Howard Hughes’ın hayatını konu alan biyografik film.Film BAFTA En İyi Film Ödülü ve Drama dalında En İyi Film Altın Küre Ödülü’nü kazandı. En İyi Film dahil 11 dalda Oscar’a aday gösterildi. 5 Oscar kazandı. Teknik dallarda verilen ödüllerin çoğunu toplamasına, BAFTA ve Altın Küre’de En İyi Film ödülünü almasına rağmen En İyi Film Akademi Ödülü’nü ödülünü alamadı.

goklerın hakımı


5-Hava Kuvvetleri Bir – Wolfgang Petersen

Film, Rus Spetsnaz ve Amerikan Delta Force askerlerinden oluşan bir timin, çok özel ortak bir operasyon yaparak, eski bir Sovyet cumhuriyeti olan Kazakistan’da “terör rejimi” olarak kabul edilen General Radek’i (Jürgen Prochnow) yakalamasıyla başlamaktadır. Bu operasyondan 3 hafta sonra ABD Başkanı Marshall (Harrison Ford), eşi, kızı ve üst düzey hükümet görevlileriyle birlikte dünyanın en güvenli ve korumalı başkanlık uçağı olan Air Force One ile bulundukları Moskova’dan evine dönmektedirler. Bu arada, Ivan Korshunov (Gary Oldman) tarafından yönetilen ve General Radek’in müdavimleri olan 6 kişi Rus haber ekibi kılığında uçağa binerler. Uçak kalkar kalkmaz Gibbs adlı Gizli Servisten bir köstebek yardımı ile uçağın içerisinde birkaç kişi öldürdükten bir süre sonra radikal terörist Korshunov ve güçleri tarafından kaçırılır. Korshunov, ülkesindeki tutuklu diktatörün serbest bırakılmasını ister aksi takdirde uçaktaki yolcuları teker teker öldürmeye başlayacağını söyler.

hava kuvvetkeri


6-Tora! Tora! Tora! – Richard Fleischer

II. Dünya Savaşı’nda Pasifik Cephesinde hem Amerikalıların hem de Japonlar’ın bakış açısından Pearl Harbor Baskınını anlatan 1970 ABD-Japon ortak yapımı savaş filmidir.

ToraToraTora


7-İnsan İki Kere Yaşar – Lewis Gilbert

(You Only Live Twice), başrolünde aktör Sean Connery’nin yer aldığı 1967 yılı yapımı bir aksiyon filmidir.Gizemli bir uzay aracı, Amerikan uzay kapsüllerinden birini içine alarak kaçırır. Amerika, en dişli rakibi olan Sovyetler’i suçlamaktadır. Fakat İngiliz Gizli Servisi, aracın izini Japon denizine kadar sürmeyi başarır.James Bond, araştırmalar için Tokyo’ya gönderilir. Ülkeye gelir gelmez, Osato adlı bir şirketin bu olaya karıştığını tespit eder. Bu arada aynı gizemli uzay aracı bu kez bir Rus uzay gemisini kaçırmıştır.Bond, yardımına koşan Japon istihbaratından Kissy Suzuki ve Tiger Tanaka ile, Osato’nun şeytani suç örgütü SPECTRE’ye ait bir şirket olduğunu ve herşeyi planlayanın Bond’un ezeli düşmanı Blofeld olduğunu keşfeder. SPECTRE, Amerika ve Sovyetler Birliği arasında bir savaş çıkarması için Çin hükümeti tarafından finanse edilmektedir.

insan ıkı kere yasar


8-Şafak Bekçileri – Halit Refiğ

yönetmenliğini Halit Refiğ’in yaptığı 1963 yapımı sinema filmi. Bir aşk öyküsü, aynı kıza aşık iki gencin öyküsü ve pilotların yaşamının birlikte verildiği film, Halit Refiğ’in ilk dönem filmlerindendir.

safak_bekcileri_1963__2__width300_1 (1)


9-57 Numaralı Yolcu – Kevin Hooks

(Passenger 57) bir aksiyon filminin adıdır. (1992, ABD) Film bir teröristin hapishaneden hapishaneye uçakla gönderirken bir anda uçakta terör estirmeye başlamaları ve orada tesadüfen bulunan bir polisin (Snipes) onu engellemeye çalışmasını konu almaktadır. Filmin yönetmenliğini Kevin Hooks yapmaktadır. Filmin başrolünde Wesley Snipes, Tom Sizemore ve Bruce Payne vardır. Wesley Snipesin yaptığı aksiyon filmlerinde ilk hit olmayı başaranıdır.

57 NOLU YOLCU


10-Beklenmeyen Baskın – Don Taylor

1980 yapımı bilim kurgu filmidir. 1941’de gerçekleşen Pearl Harbor Saldırısı’nın bir gün öncesine geri dönen bir uçak gemisini konu almaktadır.Peter Vincent Douglas’ın yapımcılığını, Don Taylor’ın ise yönetmenliğini üstlendiği yapımın başrollerini Kirk Douglas, Martin Sheen, James Farentino, Katharine Ross veCharles Durning paylaşmaktadır.

beklenmeyen baskın

(kamerakiralama.com.tr)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.