Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaYazarlarMustafa KılıçAklımız Hep Havadaydı

Aklımız Hep Havadaydı

Aklımız hep havadaydı.

Gerçekten de aklımız hep havadaydı. 25 – 26 Haziran 2022 tarihleri arasında Türk Hava Kurumu’nun kuruluşunun 97’inci yılı etkinliği olarak düzenlenen THK Havacılık Festivali yoğun katılım ile THK İnönü Eğitim Merkezinde kutlandı. Katılamayan birçok havacı ve havacılık sevdalısı üzüntü ile bizleri aradı. Video ve fotoğraf isteklerine yetişebilmek oldukça zamanımızı aldı.

Öncelikle organizasyonun genel koordinatörü ve her şeyi olan duayen havacı Orhan Özgülbaş hocaya teşekkür etmemiz gerekiyor. Aynı anda her yerde olabilmeyi başardı ve çözüm odaklı yaklaşımı ile tüm festivali bir maestro gibi yönetti. Teşekkürler hocam. Türk Hava Kurumu Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Ayla Özcan Ünal ve ekibinden Sayın Ayşe Söyleyensoy ve Işıl Zorlu’yu da anmadan geçmek olmaz. Belki 20 kez koşarcasına karşılaştık, organizasyonun başarısı için bir orada, bir burada idiler. Yorgun da olsalar her zaman güler yüzlü idiler. İsimlerini sayamadığım diğer tüm THK çalışanlarına da teşekkürlerimi iletiyorum.

ZES Tanıtım Organizasyon için eleştiriler oldukça fazla idi. Ya da ben görevli olduğum için daha çok eskimeyen havacılar ve tanıyanlar bana ilettiler.

Görevli olduğum için dedim. Festivali planlayan Orhan Özgülbaş ve ekibi eskimeyen Türkkuşu hocalarını ve THK’ya emeği geçmiş amatör havacı büyüklerimizi de unutmamışlar. Onları en güzel şekilde ağırladılar. Bu ağırlamada yıllardır onları tanıyan ve çok seven biri olarak beni de mihmandar olarak görevlendirdiler. Bu vesile ile onların ellerini sıkmak, izin verenlerinde ellerini öpme şerefine ulaştım. Hepsini bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

KİMLER VARDI ESKİMEYEN HAVACILARDAN;

· Hayati KÖKLÜKAYA

· Üstün OTMAN

· Ceyhun DEMİRKOL

· Gülten Turgut KEPEK

· Gül ATICI

· Fatma ŞAHİN

· Hatice BİRDAMLA

· Zuhal & Kadri ÖZÜN

· Erdoğan MENEKŞE

· Mesut SUBAKAN

· Ömer ERDEM & Müjdat SÜZEN

· Halit ÖNER & Bülent KILIÇTEPE

· Şükrü KARTAL

· Selim ETGER

· Osman SEVGİ

· Necdet ERGİN

· Günay CİYAVUL

· Nezih MUTAL

· Fehmi VEZİR

· Sinan KESKİN

Mazeretleri nedeni ile katılamayan birçok hocamız üzüntülerini belirttiler. Seneye buluşma dileklerini ilettiler.

Orhan ÖZGÜLBAŞ ve Üstün OTMAN Hocamız

*

Katılımın çok olması sevindirici idi. Birçok havacılık sevdalısı çadırlarında konakladılar. Bir o kadar da karavanları ile gelenler oldu. Kısaca herkes mutluydu.

Bu yazımda hava gösterilerini yazmaya çalışmanın beyhude olacağını biliyorum. Çünkü yazılamaz güzellikte ve çoktu. Hissedilen duyguları satırlara dökmek pek mümkün değil. Yazmaya çalışmak ise günler alır. Sanırım THK resmi internet sitesinde ve diğer sosyal mecralarda onlarca fotoğraf ve video paylaşılmaya başladı bile.

Ben de bu vesile ile küçük bir masada kitaplarımdan birkaçını tanıtma fırsatı buldum. İtiraf etmeliyim ki (Bağışlayın lütfen) beni tanıyan ve kitaplarımı okuyan dostlarımla karşılaşmak beni mutlu etti. Birçok genç kardeşim ile de, izledikleri YouTube videolarından tanıdıklarını söyleyip sohbet etme ve fotoğraf çektirme istekleri oldu. Çok mutlu oldum. İyi ki varlar.

*

Hasan Burak KARAASLAN kardeşim ile nihayet yüz yüze tanışma fırsatımız oldu. Önümüzdeki yıl havacılık söyleşisi için sözleştiğimiz “Uludağ Havacılık” flaması önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik.

Gelecek yıl daha görkemli olacağına inandığım Türkkuşu’nun kuruluş yıldönümü kutlamalarında görüşmek dileği ile tüm gerçek havacıları saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar

sontayyareci @gmail.com

*

 

Türkiye’nin ve Türkkuşu’nun efsane kadın havacıları, Soldan sağa; Gülten Turgut KEPEK, Gül ATICI, Fatma ŞAHİN ve Hatice BİRDAMLA. Onların başarılarını ve Türk sivil havacılığına katkılarını anlatmaya umarım benim zamanım yeter. Şimdiden anılarını, fotoğraflarını ve belgelerini dijital arşive almaya talibim.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Uçak Kanadında İndüklenmiş Sürüklemeyi Azaltma ve Önleme

İndüklenmiş sürüklemeyi azaltma kavramı, özellikle aerodinamik mühendisler için optimal uçak performansı hedeflerken önemli bir...

Türk Hava Yolları, Sen de mi Brutus?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde web sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı ve Güney Amerika...

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Dil ve Alan Uzmanları Arasındaki İşbirliğinin Önemi

Havacılık sektörü, dünya çapında sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Bu dinamik endüstri, yalnızca...

Uçak Kanatlarında Aerodinamik Dizayn ve Induced Drag Etkileri

Havacılık endüstrisi, uçakların aerodinamik özelliklerini anlamak ve optimize etmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Bu...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...