Aklımız hep havadaydı.

Gerçekten de aklımız hep havadaydı. 25 – 26 Haziran 2022 tarihleri arasında Türk Hava Kurumu’nun kuruluşunun 97’inci yılı etkinliği olarak düzenlenen THK Havacılık Festivali yoğun katılım ile THK İnönü Eğitim Merkezinde kutlandı. Katılamayan birçok havacı ve havacılık sevdalısı üzüntü ile bizleri aradı. Video ve fotoğraf isteklerine yetişebilmek oldukça zamanımızı aldı.

Öncelikle organizasyonun genel koordinatörü ve her şeyi olan duayen havacı Orhan Özgülbaş hocaya teşekkür etmemiz gerekiyor. Aynı anda her yerde olabilmeyi başardı ve çözüm odaklı yaklaşımı ile tüm festivali bir maestro gibi yönetti. Teşekkürler hocam. Türk Hava Kurumu Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Ayla Özcan Ünal ve ekibinden Sayın Ayşe Söyleyensoy ve Işıl Zorlu’yu da anmadan geçmek olmaz. Belki 20 kez koşarcasına karşılaştık, organizasyonun başarısı için bir orada, bir burada idiler. Yorgun da olsalar her zaman güler yüzlü idiler. İsimlerini sayamadığım diğer tüm THK çalışanlarına da teşekkürlerimi iletiyorum.

ZES Tanıtım Organizasyon için eleştiriler oldukça fazla idi. Ya da ben görevli olduğum için daha çok eskimeyen havacılar ve tanıyanlar bana ilettiler.

Görevli olduğum için dedim. Festivali planlayan Orhan Özgülbaş ve ekibi eskimeyen Türkkuşu hocalarını ve THK’ya emeği geçmiş amatör havacı büyüklerimizi de unutmamışlar. Onları en güzel şekilde ağırladılar. Bu ağırlamada yıllardır onları tanıyan ve çok seven biri olarak beni de mihmandar olarak görevlendirdiler. Bu vesile ile onların ellerini sıkmak, izin verenlerinde ellerini öpme şerefine ulaştım. Hepsini bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

KİMLER VARDI ESKİMEYEN HAVACILARDAN;

· Hayati KÖKLÜKAYA

· Üstün OTMAN

· Ceyhun DEMİRKOL

· Gülten Turgut KEPEK

· Gül ATICI

· Fatma ŞAHİN

· Hatice BİRDAMLA

· Zuhal & Kadri ÖZÜN

· Erdoğan MENEKŞE

· Mesut SUBAKAN

· Ömer ERDEM & Müjdat SÜZEN

· Halit ÖNER & Bülent KILIÇTEPE

· Şükrü KARTAL

· Selim ETGER

· Osman SEVGİ

· Necdet ERGİN

· Günay CİYAVUL

· Nezih MUTAL

· Fehmi VEZİR

· Sinan KESKİN

Mazeretleri nedeni ile katılamayan birçok hocamız üzüntülerini belirttiler. Seneye buluşma dileklerini ilettiler.

Orhan ÖZGÜLBAŞ ve Üstün OTMAN Hocamız

*

Katılımın çok olması sevindirici idi. Birçok havacılık sevdalısı çadırlarında konakladılar. Bir o kadar da karavanları ile gelenler oldu. Kısaca herkes mutluydu.

Bu yazımda hava gösterilerini yazmaya çalışmanın beyhude olacağını biliyorum. Çünkü yazılamaz güzellikte ve çoktu. Hissedilen duyguları satırlara dökmek pek mümkün değil. Yazmaya çalışmak ise günler alır. Sanırım THK resmi internet sitesinde ve diğer sosyal mecralarda onlarca fotoğraf ve video paylaşılmaya başladı bile.

Ben de bu vesile ile küçük bir masada kitaplarımdan birkaçını tanıtma fırsatı buldum. İtiraf etmeliyim ki (Bağışlayın lütfen) beni tanıyan ve kitaplarımı okuyan dostlarımla karşılaşmak beni mutlu etti. Birçok genç kardeşim ile de, izledikleri YouTube videolarından tanıdıklarını söyleyip sohbet etme ve fotoğraf çektirme istekleri oldu. Çok mutlu oldum. İyi ki varlar.

*

Hasan Burak KARAASLAN kardeşim ile nihayet yüz yüze tanışma fırsatımız oldu. Önümüzdeki yıl havacılık söyleşisi için sözleştiğimiz “Uludağ Havacılık” flaması önünde hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik.

Gelecek yıl daha görkemli olacağına inandığım Türkkuşu’nun kuruluş yıldönümü kutlamalarında görüşmek dileği ile tüm gerçek havacıları saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar

sontayyareci @gmail.com

*

 

Türkiye’nin ve Türkkuşu’nun efsane kadın havacıları, Soldan sağa; Gülten Turgut KEPEK, Gül ATICI, Fatma ŞAHİN ve Hatice BİRDAMLA. Onların başarılarını ve Türk sivil havacılığına katkılarını anlatmaya umarım benim zamanım yeter. Şimdiden anılarını, fotoğraflarını ve belgelerini dijital arşive almaya talibim.

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Eşsiz yorumunla çok harika deneyimlerini bizimle paylaştığın için sonsuz teşekkürler ederim CANDOSTUM. En çok Sevdiğin işi yaptığını biliyorum ve Seni takdirle izliyorum. Sağlık mutluluk huzur içinde yeni çalışmalarını bekliyorum…

  2. Harika ve çoktandır göremediğimiz havacı dostlarla birarada olabilme firsatını bize yaratan bu kutlama töreninde emeği geçenlere ve kutlamayı bizlere çok güzel anlattığın icin sana çok tesekkür ediyorum Mustafa Kılıc…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.