Alaska Airlines ve Boeing, prensip olarak 737 Max uçağından toplam 68’i için anlaşmayı imzaladılar, ayrıca ilave olarak 52 tane opsiyonel sipariş için anlaştılar.

Alaska Airlines, teslimatlara bağlı olarak önümüzdeki dört yıl içinde Airbus A320 filosunu Max uçakları ile değiştirecek. Alaska henüz Boeing 737 Max teslim almadı , ancak ilk jeti Mart 2021’de uçurmayı planlanmaktadır. 68 uçağın teslimatı 2021-2024 zaman aralığında tamamlanacaktır.

Uygulama gerçekleştiği takdirde toplam sipariş Alaska’nın filosunu 120’ye çıkaracak. CEO Brad Tilden, CNBC’ye verdiği demeçte, Alaska’nın iptal edilen siparişler nedeniyle üretilen ancak teslim edilmeyen dokuz adet “beyaz kuyruklu” uçağı seçtiğini, çünkü bunların muhtemelen yeni üretilen uçağı satın almaktan daha uygun maliyetli olduğunu söyledi. Yaşanan iki kaza ve sonrasında pandemi nedeniyle iptal edilen siparişlerden dolayı Boeing’in portföyündeki beyaz kuyruklu Max sayısında artış meydana geldi. Finansman gücü yüksek işletmeler bu durumu fırsata çevirerek yeni sipariş anlaşmaları imzaladılar. Ryan Air ve Alaska Airlines bu işletmeler arasında sayılabilir. Ryan Air 75 yeni Max siparişi ile dikkatleri üzerine çekti.

Alaska’nın ABD’de filosunda en fazla Max jeti uçuran üçüncü veya dördüncü havayolu olması beklenmektedir. Denver, Las Vegas ve San Francisco, Amerika’nın en büyük eyaleti olan Alaska’ya doğrudan bağlantılar sağlarken, mevcut Anchorage-Phoenix rotası yıl boyunca kullanılıyor olacak.

Boeing’den yapılan açıklamada yer alan Aralık 2020 bilgilerine göre siparişi en yüksek işletmeler aşağıdaki gibidir.

Southwest Airlines – 281

flydubai – 251

Lion Air – 251

VietJet Air – 200

International Airlines Group (IAG) – 200 (niyet mektubu)

United Airlines – 185

SpiceJet – 136

Ülkemizde ise;

THY-75

SunExpress-42

Corendon-4 siparişi bulunmaktadır.

Pandemi etkisinin kısa sürede kaybolacağını söyleyebilmek çok güç olmasına rağmen 2021 yılının yaraların sarılarak tüm dünyanın iyileşme yolunda adımların atıldığı bir yıl olacağını ümit edebiliriz. Bu yılı iyi değerlendiren Havayolu işletmelerinin sadece kısa dönemde değil orta ve uzun vade de kazanacağını değerlendirebiliriz.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.