Reuters’in haberine göre Alaska Air Group Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Virgin America Havayolunu 2,6 milyar dolara satın alacağını söyledi. Ayrıca Alaska Air Boeing’in MAX jeti için uçuşa elverişlilik Sertifikasının onaylanmasından bir hafta sonra uçak kiralama şirketi Air Lease’dan 13 yeni Boeing 737 MAX 9 uçağı kiralayacağını ve Boeing’e destek vereceğini açıkladı.

Alaska ayrıca, Virgin America’nın devralınmasından miras kalan Avrupa jetlerine olan bağımlılığını azaltarak ve jetlerini “Gururla Tüm Boeing” olarak etiketleyen bir taşıyıcı olma yolunda Air Lease’e 10 Airbus A320 satma planlarını da açıkladı.

Anlaşma, Boeing’in, iki ölümlü kazanın ardından 20 ay süreyle uçuşu durdurulan 737 MAX’in iyileşmesi yolunda etkili bir başlangıç olarak görülüyor. Endüstri kaynakları, ABD’li Uçak üreticisinin bir zamanlar en hızlı satan ürününü yeniden başlangıç günlerinin başarısını yakalayabilmek için 737 MAX’ı çok indirimli fiyatlarla satmak için diğer büyük havayolu işletmeleri ile göz alıcı anlaşmalar yapmaya çalıştığını söyledi.

Kaynaklar, Boeing’in Alaska Air’i Southwest Airlines, Delta Air Lines ve Ryanair ile birlikte 737 MAX jetini satın almaya aday olarak tanımladığını söyledi. Pazar günü Financial Times’a verdiği bir röportajda, Delta Air Lines’ın İcra Kurulu Başkanı Ed Bastian, 737 MAX uçağı satın alma olasılığını ima etti. Delta’nın bugün için filosunda MAX uçağI hiç yok

Boeing’in ana ticari fabrika şehri Seattle’de bulunan Alaska Air, 13 737 MAX jet teslimatının 2021’in dördüncü çeyreğinden başlayıp 2022’ye kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Alaska Air, kiralanan 13 737 MAX uçağının önceden Boeing’e sipariş ettiği 32 737 MAX jetine ek olacağını ve 2021 yazına kadar beş adet 737 MAX uçağını uçurmayı beklediğini belirtti.

Ekim ayında Reuters, Boeing’in Alaska Air’e 737 MAX jet satmak için görüşmelerde bulunduğu haberini yayınlamıştı.

MAX uçağının uçuşa geri dönüşünün FAA tarafından onaylanmasının ardından Boeing’in fiyat düşürerek tekrar kaza öncesi Pazar payını yakalamaya çalışması takdir edilecek bir pazarlama tekniği olarak değerlendirilmelidir. Uçakların modifikasyonlarının ve pilotların fark eğitimlerinin tamamlanmasından kısa süre sonra MAX uçaklarının satışının yükseleceğini söylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla öngörüsü yüksek Havayolu işletmeleri bugünlerin “kampanya fiyatından” sipariş vererek kazanacaklardır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.