Ali Sabancı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu tarafından Gaziantep Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Girişimci Havuzu Proje Yarışması’ final programına katıldı. Projeye katılan genç girişimcilere hitap eden Sabancı, girişimciliğin reçetesinin olmadığını söyledi.

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı , kendi hayat hikayesinden kesitler anlattı.

30 bin TL lira olarak açıklanan birincilik ödülüne 20 bin TL’de Ali Sabancı ekledi.

TOBB Gaziantep Genç Girişimciler Kurulu’nun bu ikincisini gerçekleştirdiği ‘Genç Girişimciler Proje Yarışması’nda 202 proje yarıştı. Finale kalan 6 proje içerisinden Nisa Demir’in Gaziantep Turizm Destinasyon Projesi birinciliğe layık görüldü. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, daha önce 30 bin TL lira olarak açıklanan birincilik ödülüne 20 bin TL’de kendisinin eklediğini açıkladı. Sabancı’nın bu jesti genç girişimcilerden büyük alkış aldı. Yarışmada finalist olan 5 isime ise Laptop bilgisayar hediye edildi. 

Ben altın kaşık ile doğdum ama..

Kendisinin dünyaya zengin bir ailenin çocuğu olarak gelmesinin yanı sıra bunun yalnızca girişimcilik ve başarı için yeterli olmadığını ve her insanın elindeki var olanla nasıl en iyiyi yaparım düşüncesi sayesinde başarının elde edilebilir olduğunu aktaran TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Haya Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı,“ Ben altın kaşık ile doğdum. Senin de baban böyle zengin olmasa bunları yapabilir miydin diye hep sorarlar. Bilemiyorum bana denemek düşerdi. Ben doğuştan zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişim ancak  durum böyle değil. Başarı olmadan hayal, azim, proje olmadan bu başarılar kendiliğinden gelmiyor. Hepimiz maddi farklarla dünyaya geliyoruz ancak hepimizi eşit ölüyoruz. Bu süreç içindeki insan kendi olanakları ile en iyi muhasebe yapabilen olmalıdır. Girişimcinin en önemli faktöründen bir tanesi şudur. Girişimci her gün kendisine en az 15 dakika ayırsın ve ilgi alanının dışında biri olsun. Girişimci olmak ile girişken olmak arasında büyük farklar vardır” şeklinde konuştu.

FİKİRLER EYLEME DÖNÜŞMELİ

Teşvik verilmeyen ve harekete geçmeyen fikirlerin yatırıma dönüştürülmesinin imkansız olduğunu söyleyen Sabancı, “Türkiye gençlerinde inanılmaz projeler ve yatırım fikirleri var. Bu fikirleri eyleme dönüştürmemiz gerekiyor. Teşvik etmemiz gerekiyor insanları. Sadece fikir ile kalan çalışma ölü doğmuş bir çalışmadır. Bu tür proje yarışmaları ile Türkiye’ye örnek olabilecek çalışmaların ve yatırımların önünü açabiliriz. Bu konuda gençlerimizin her zaman desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu. (Gaziantep Güneş)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.