Avrupa Komisyonu ile İtalya Maliye Bakanlığı arasında yapılan anlaşmayla, daha çok ITA olarak bilinen İtalyan Transporto Aereo’nun (ITA) 15 Ekim 2021’de uçuşlara başlamasının önünü açtı.

Uzun süredir devam eden müzakereler, ITA’nın İtalya’nın başarısız bayrak taşıyıcısı Alitalia’dan bağımsızlığı sorunu etrafında toplandı. Görüşmeler başarısız olsaydı, ITA Alitalia’nın borcunu ödemekten sorumlu olabilirdi.

İtalyan medyasına göre, yeni şirket şimdi 700 milyon avroluk bir sermaye artırmayı ve Alitalia’nın operasyonları başlatmak için gerekli varlıklarını satın almayı hedefliyor. Eski havayolunun İtalyan havalimanlarındaki slotlarının çoğu da transfer edilecek.

ITA’nın 15 Temmuz 2021’de yönetim kurulu tarafından onaylanan 2021-2025 iş planı, Alitalia’yı yer hizmetleri ve bakım için sözleşme yapma, Alitalia’nın sadakat programlarına son verme ve Alitalia markasını satın alma girişimini de içeriyor.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı ile İtalyan hükümeti arasında Temmuz ayının ilk günlerinde uzlaşmaya varıldığına dair haberler vardı, ancak anlaşmanın detayları henüz netleşmedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.