IATA Genel Müdürü ve CEO'su Willie Walsh
IATA Genel Müdürü ve CEO’su Willie Walsh, AB’nin “Yeşil Anlaşma”sına karşı çıktı.
Walsh,“Havacılık, küresel bir endüstri olarak karbondan arındırma konusunda kararlıdır. Bizi ikna  veya motive etmek için vergi salınması gibi cezalandırıcı önlemler gerekmez.” açıklamasında bulundu.
Walsh “AB’nin havacılığı karbondan arındırma fikrinin, jet yakıtını vergi yoluyla daha pahalı hale getirmesinden hepimiz endişelenmeliyiz. Bu bizi olmamız gereken yere götürmez. Vergi istihdamını yok edecek. SAF’ın teşvik edilmesi, enerji bağımsızlığını artıracak ve sürdürülebilir işler yaratacak. Sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimi teşvik edilmelidir.” dedi.
 Walsh açıklamasının devamında, iklim anlaşmasının hayata geçmesi için IATA üyesi her devlet ve sektörün kayda değer çaba göstermesi gerekir, önerilerimiz gerekli değişiklikleri teşvik edecek ve tüm vatandaşların iklim eyleminin faydalarını mümkün olan en kısa sürede ortaya çıkararak  en savunmasız bireylere destek sağlayacaktır.  Böylece Avrupa adil, yeşil ve rekabetçi bir geçiş süreci yaşayacak.” vurgusunda bulundu.

Hava taşımacılığı, AB’nin sera gazı emisyonlarının yüzde 25’ini oluşturuyor ve diğer sektörlerden farklı olarak, bu iki sektörde emisyon artmaya devam ediyor. Karbon piyasasına entegre olan havacılıkta, emisyon kotalarının ücretsiz tahsisi 2026’dan itibaren aşamalı olarak kaldırılacak.

Karbon yakıt üreticilerinin, biyoyakıt üretim payını, aşamalı olarak, 2050 yılına kadar yüzde 63’e ulaştırmaları zorunlu olacak. Ayrıca, Komisyon, Avrupa içi, ‘iş dışı’ uçuşlar için şimdiye kadar muaf tutulan on yıllık gazyağı (karosen) vergisini kademeli olarak getirmek istiyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.