Avukatı Murat Üstündağ, Çelik’in Rus pilotun öldürülmesiyle ilgili iddialara verdiği yazılı savunmayı paylaştı.

Suriye’deki Türkmendağı’na yönelik saldırılara karşı mücadele eden ve İzmir’de tutuklanan Alparslan Çelik’in, öldürülen Rus pilotuyla ilgili sorumluluğu üzerine aldığı ortaya çıktı. Çelik’in savcılığa verdiği yazılı ifadesinde, pilotlarının öldüğüne üzülen Ruslar’ın Türkmendağı’ndaki ölümlere görmediğini söyledi.

Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının pilotunu öldürdüğü yönündeki açıklamaları basına yansıyan ve İzmir’de “6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece 4 gün önce tutuklanan Alparslan Çelik, savcılığa verdiği yazılı savunmasında, vurulmaması emri vermesine rağmen pilotun öldürüldüğünü ancak komutası altındaki kişilerce pilot vurulduğu için sorumluluğun kendisine ait olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Çelik, avukatı Murat Üstündağ tarafından paylaşılan savunmasında, Bayırbucak Türkmenleri ile Suriye’deki 2 tümenin komutanlığını yaptığını ve Türkiye’ye yaralı askerlerin tedavisi için geldiğini belirtti.

Çelik, savunmasında, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotunun öldürülmesi olayına da değindi.

Rus pilotu emri altındakilerin öldürdüğünü öne süren Çelik, şunları kaydetti:

“Sosyal medyada yayınlanan ilk görüntülerde, paraşütün görüldüğü anda ateş edilmemesi emrini verdiğim, ateş edilirken emri bağırarak defalarca tekrarladığım, teslim alınmasını emrettiğim, yakınımdakilerin de emrimi bağırarak tekrar etmeye çalıştıkları bellidir. Uçak, bombalarını boşalttıktan sonra Türkiye üzerinden dönüş yaparken vurulmuştur. Bombalardan korunmak için araziye dağılan insanlar, yaralılarla ilgilenmeye çalışırken uçak vurulmuştur. Bombaların düştüğü bir enkazdan ölü ve yaralıların çıkartılmasına çabaladığımız bir anda uçağın vurulduğu ve pilotun atladığı fark edilmiştir.”

Emrin geniş arazide, bombaların patlamasından kısa bir süre sonra, insanların ölü ve yaralılarıyla ilgilenmeye çalıştığı anda verildiğinden yeteri kadar duyurulamadığını savunan Çelik, savunmasına şöyle devam etti:

“Görüntülerde yer alan herkes, eşini, kızını, çocuğunu, mutlaka birkaç yakınını kaybetmiştir. Bu karmaşada emir bu insanlara verilmiştir ancak pilot, komutam altındaki kişilerce vurulduğu için tüm sorumluluk elbette benimdir. Sadece hava destekli saldırılar nedeniyle tümenimin kaybı 675 kişidir. Her ölüme üzüldüğümün bilinmesini isterim. Bırakın beni Rusya’ya çağırmayı, konsolosluk bile çağırsa seve seve her şeyi anlatırım, bütün hesabı veririm. Biz millet olarak da inanç olarak da her kötülüğün bir iyiliğe, iyiye dönüşeceğine inanırız.”

Çelik, pilotun ölümüne üzülen Rusların uçaklarının neden Türkmen dağlarını bombaladığını sorgulaması gerektiğini belirtti.

İzmir’in Karabağlar ilçesindeki bir lokantada silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda üzerlerinde ruhsatsız 3 tabanca, otomobillerinde ise 1 kalaşnikof uzun namlulu silah ele geçirilerek gözaltına alınan 15 zanlının evlerinde yapılan aramalarda da ruhsatsız 3 tabanca, 1 pompalı tüfek ile 2 telsiz ele geçirilmişti.(haberler)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.