İngiltere’de açığa bazı e-postalar, şirketin İngiltere’de düşünüldüğünden çok daha önce drone testlerini başlattığını ortaya koyuyor.

Drone’lar, yeni çağın en önemli dijital ürünlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yapay zeka, iletişim teknolojileri, navigasyon teknolojisi ve işlemci teknolojileri gibi farklı alanlardaki bileşenleri barındıran drone’lar günlük hayatın işleyişinde de önemli fark yaratacak ürünler olarak öne çıkıyor.

Amazon çok uzun zamandır drone’ların öneminin farkında ve online alışveriş servisi için gerekli olan ürün ulaştırma hizmetini otonom drone’larla birleştirmeyi planlıyor. Bu konuda Amazon Prime servisi ABD’de bazı bölgelerde drone ile aynı gün içinde ürün teslimatı yapabiliyor.

Meğer Amazon yıllardır gizli gizli çalışıyormuş

Ancak Amazon’un drone çalışmalarını, çok önceden beri İngiltere’de test ettiği ortaya çıktı.

İngilz havacılık otoritesi “Civil Aviation Authority”nin (CAA), Amazon’a İngiltere’de drone testleri için 2016 yazında izin verdiği düşünülüyordu ancak bilgi edinme yasası gereği internete yüklenen CAA e-postaları, bu izinlerin bir yıl önce, 2015 yazından tamamlanmış olduğunu gösteriyor.

CAA çalışanlarının 2015 yazındaki yazışmalarından birinde, “Müfettişlerimiz drone testinin nasıl gittiğini görmek için Amazon’un test sahasını ziyaret etti,” ifadesi dikkat çekti.

Yine e-postalara göre, Amazon’un CAA’ya başvuru tarihi olarak 2014 görünüyor. Şirket, drone’lar ile ürün teslimatı işine girmeyi planladını 2013’te duyurmuştu. Böylece online alışveriş şirketinin CAA ile başından beri bu konuda işbirliği yaptığı ortaya çıkmış oldu.

Şirket yöneticilerinin, bu testlerin çok gizli tutulması konusunda CAA’yı uyardığı da e-postaların dikkat çeken bir diğer detayı. Öyle görünüyor ki, dev teknoloji şirketleri, drone’lar konusunda ilk olmak ve “rakiplerini uyandırmadan” bu pazardaki büyük pastayı kendine almak için yıllardır gizli şekilde çok yoğun olarak çalışıyorlar. Basına yansıyan ise sadece bu çalışmaların sadece çok küçük bir bölümü oluyor.(Techinside)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.