Avrupa Havalimanları Konseyi’nin düzenlediği konferansta İstanbul Atatürk Havalimanı’na gerçekleşen saldırı ve 15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki kriz yönetimi örnek gösterildi. Şener, kamu kurumları, özel sektör ve Türk halkının başarılı bir sınav verdiğini aktardı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, havalimanı işletmecilerinin çatı örgütü Avrupa Havalimanları Konseyi ACI Europe tarafından düzenlenen “Güvenlik ve Kriz Yönetimi” başlıklı konferansın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de düzenlenen iki günlük konferans, tüm kıtadan güvenlik, ulaşım ve terörle mücadele konusunda üst düzey yöneticiler ve uzmanları bir araya getirdi.

Toplantının konuşmacıları arasında Sani Şener’in yanı sıra Belçika Başbakan Yardımcısı ve İçişleri ve Güvenlik Bakanı Jan Jambon, ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec, Brüksel Havalimanı İcra Kurulu Başkanı Arnaud Feist, ABD Ulaşım Güvenlik İdaresi (TSA) Başkan Yardımcısı Huban Gowadia, AB Konseyi Güvenlik Direktörü Francis Morgan yer aldı.

Aynı zamanda ACI World Yönetim Kurulu Üyesi olan Sani Şener, 28 Haziran’da İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısından sonra krizin nasıl yönetildiğini ve sekiz saat gibi kısa bir sürede havalimanını nasıl açtıklarını anlattı. Şener 15 Temmuz darbe girişimi sırasında havalimanında yaşanan sürecin de detaylarını aktardı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener “Kendi konumuzda her platformda ülkemizi anlatıyoruz. Kriz yönetimi konulu bu konferansta, havalimanında yaşanan krizleri tüm devlet yönetiminin desteğiyle, birlikte havalimanında nasıl idare ettiğimizi aktardık. Özellikle 15 Temmuz’da halkın demokrasiye nasıl sahip çıktığını ve Atatürk Havalimanı’nın darbe girişimine karşı bir merkez gibi o gece 100 bin kişiye nasıl başarılı ev sahipliği yaptığını anlattık. Avrupa Birliği’nin başkentinde düzenlenen bu üst düzey toplantıda katılımcılara süreci doğru bir şekilde açıkladığımıza inanıyorum. Tüm delegelerden olumlu tepkiler aldım. Kriz yönetiminde kamu kurumları ve özel sektörün birlikte hareket etmesinin önemi göstermesi açısından önemli bir örnek sunduk” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.