Sağlık sorunları nedeniyle Denizli’den İstanbul’a sevki uygun görülen bir bebek ve Aydın’da vücudunun yüzde 80’i yanık olan bir hasta Çardak Havalimanı’ndan İstanbul’a Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçak ile sevk edildi.

12 Ağustos tarihinde Denizli Devlet Hastanesinde dünyaya gelen ve doğumsal damar anomalisi nedeniyle yüksek tansiyon tanısıyla yine Denizli Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Bebek K.’nın ileri tetkik ve tedavisinin yapılabilmesi amacıyla İstanbul’da özel bir hastaneye sevki uygun görüldü. Bebeğin karayolu ile sevki riskli bulunduğundan Komuta Kontrol Merkezi tarafından hava ambulansı talep edildi. Hava Koordinasyon Merkezi tarafından değerlendirilen bebek için hava ambulansı ile sevk talebi uygun görülerek, Ankara’dan aynı gün içerisinde havalanan Sağlık Bakanlığına ait Ambulans Uçak Çardak Havalimanı’na iniş yaptı. Havalimanında Acil Sağlık Ekibi gözetiminde kuvöz içerisinde hazır bekletilen bebek ambulans uçaktaki görevlilere başarılı bir şekilde teslim edildi.

Ambulans Uçak Denizli'de İki Hastaya Umut Oldu_1

Aynı gün içerisinde Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinde yoğun bakımda tedavi görmekte olan vücudunun yüzde 80’inde yanık bulunan Ü.A’ nın tedavisinin, bünyesinde Yanık Merkezi bulunan bir sağlık tesisinde sürdürülmesi uygun görüldü.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından kabul edilen hastanın karayolu ile naklinin riskli bulunması nedeniyle hava ambulansı ile nakli gerektiğinden İstanbul’a sevki Denizli’ye yönlendirilen ambulans uçak ile gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Hava Koordinasyon Merkezi ile Denizli ve Aydın Komuta Kontrol Merkezlerinin eş zamanlı koordinasyonu neticesinde Aydın İlinden karayolu ile Çardak Havalimanı’na getirilen Ü.A. (34), burada Denizli Devlet Hastanesinden İstanbul’a sevk edilen Bebek K. ile aynı anda ambulans uçaka alınarak, her iki hasta Çardak Havalimanı’ndan aynı gün içerisinde saat 15:00 sıralarında havalanan ambulans uçak ile İstanbul’a başarılı bir şekilde nakledildi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.