Amerikan tarihinin önemli isimlerinden birisi olarak adını yazdıran Amelia Earhart hakkında yeni bir araştırma yayınlandı.

Erkek egemen Dünya’nın sınırlarını yıkarak yaptıkları ile adını ve kadınların sesini yükselten Amelia Earhart’a gerçekte ne oldu?

Dünya’yı uçakla dolaşa ilk kadın olmak üzere 1937’de yola çıkan Earhart’ın uçağı Büyük Okyanus’da düşmüş, yapılan araştırmalar sonucunda hayatını kaybettiği mahkeme kararıyla açıklanmıştı.

Son dönemde yayınlanan bir çalışma ile Amelia Earhart ve yardımcısının akıbeti konusunda yeni bir teori ortaya atıldı. Uluslararası Tarihi Uçakları Kurtarma Grubu yöneticisi Ric Gillespie yaptığı açıklamada Earhart’ın ıssız bir adada kaza sonrasında bir müddet yaşadığının tahmin edildiğini açıkladı.

Earhart’ın kaza sonrasında uçağın telsiz sistemini kullanarak yardım talep ettiğini düşündüklerini açıklayan Gillepse uçağın aranması için bir kampanya başlattı. Eğer gerekli fon oluşturulursa Gillepse ve ekibi Büyük Okyanus’un batı bölgesinde yer alan bazı adalara keşif gezisi düzenleyecek.

Earhart hakkındaki teorinin son 28 yıldır farklı şekillerde değerlendirildiğini ve aslında kaza kadar eski bir teori olduğunu belirten Gillepse olaya dair bilinen bilgiler ile yapılan hesaplamalar sonucunda bir adaya inilmiş olması ve uçağın sahip olduğu yakıtın kullanılmış olmasının olasılıklar arasında yer aldığını açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.