737 MAX, 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazanın ardından Mart 2019’dan beri uçuşu yasaklandığından yerde bekliyor. FAA, uçakları yeniden sertifikalandırılması sürecinde sona yaklaşıyor, ancak Max’in uçmaya izin verileceği zaman için kesin bir zaman çizelgesi vermedi.

American Airlines, Pazartesi günü gönderilen bir şirket notuna göre, pilotlarını bu Kasım ayında hala yerde bekleyen Boeing 737 Max için eğitimleri başlatmayı planlıyor.

FAA, geçen ay uçakların hizmete dönmesi için gerekli emniyet değişikliklerini yayınladı. Bu değişikliklerle ilgili kamuya açık yorumlar Pazartesi günü sonlandırıldı.

Bir American Airlines sözcüsü, şirketin Max üzerinde herhangi bir “kesin plan” yapmadığını ve pilot eğitim tarihinin düzenleyicilerin çalışmalarına göre ayarlanabileceğini söyledi.

Uçuş eğitim planlama direktörü Ameya Kingaonkar, CNBC tarafından sunulan pilot bilgilendirme notunda, B737 MAX uçağının yakın gelecekte hizmete geri dönüşüne bağlı olarak B737 pilotları için B737 MAX Özel Eğitiminin verilmeye başlanacağını belirtilmektedir.

Kingaonkar, şirketin tüm 737 pilotlarının Ocak ayının sonuna kadar Max eğitimlerinin tamamlanacağını ümit ettiğini söyledi.

Southwest ve United, potansiyel 737 Max pilot eğitimi hakkında herhangi bir güncelleme almadıklarını söyledi.

Southwest sözcüsü, FAA’nın Max ile ilgili yönlendirmesinin beklendiğini ve bu yönlendirmenin gelecekteki zaman çizelgesini belirleyeceğini söyledi.

Amerika’da B737 MAX kullanıcı havayolları gelişen durumlar için öngörülü davranarak Sertifikanın onaylanmasını takiben MAX’ı en kısa sürede uçurabilmek için pilotların eğitimi ve uçaklarda yapılacak değişikliklerin ve test uçuşları için gerekli çalışmaları tamamladıkları görülmektedir. Umuyoruz Ülkemiz MAX kullanıcı Havayolu işletmelerimiz de bu çalışmaları sürdürmektedirler. Havacılıkta doğru öngörülü hareket tarzı işletmelere ciddi kazanımlar sağlamaktadır. Bu konuda bilgi aldığımız takdirde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.