American Airlines, 1921’de pilot lisansı alan ilk Siyah kadının 100. yıldönümünü kutlamak için Bessie Coleman Aviation All-Stars turnesine ev sahipliği yaptı.

Coleman, havacılık dünyasındaki engelleri cesurca yıktı ve birçok kişinin izlemesinin yolunu açtı.

Bessie Coleman, pilot lisansını Fransa’da aldı, çünkü hiçbir özel veya resmi uçuş programı, o sırada ABD’deki siyah insanları kabul etmiyordu.

Onun mirasını onurlandırmak için American, Bessie’nin büyük yeğeni Gigi Coleman’ı 17 Ağustos’ta Dallas-Fort Worth’tan Phoenix’e giden bir uçakta ağırladı. Amerikan uçuşu AA372 (Airbus A321 tescilli N986AN), pilotlardan uçuş görevlilerine, kargo ekibi üyelerine ve havacılık bakım teknisyenine kadar tamamı Siyah Kadın bir ekip tarafından işletildi.

American, uçuş ekiplerini çeşitlendirme çabalarında kasıtlı davranıyor. Siyah kadınlar, havacılık endüstrisinde, özellikle ticari havayolu endüstrisinin %1’inden daha azını temsil eden pilotlar olarak, özellikle yeterince temsil edilmiyor. American Airlines Cadet Academy aracılığıyla havayolu, farklı topluluklarda pilot kariyerine yönelik farkındalığı artırmaya ve erişilebilirliği artırmayı hedefliyor.

19. yüzyılın sonlarında Teksas’ta doğan Coleman, ABD’de uçmasına izin verilmediği için Fransa’da uçmayı öğrenmek zorunda kaldı. 1926’da 34 yaşında bir kazada ölmeden önce sonunda yetenekli bir dublör oldu.

Yeğeni etkinliğe katıldı

Söz konusu etkinliğe katılan Gigi Coleman, büyük halası hakkında “Bence gerçekten şaşırır ve huzur içinde olurdu. 2022’de hayret içindeydim.” dedi.

Gigi şimdi çocuklara ve özellikle de beyaz olmayan gençleri uçmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir okul sonrası programı olan Bessie Coleman Aviation All-Stars’ı yönetiyor.

CBS News’e verdiği demeçte, “Büyük halam ehliyetini Amelia Earhart’tan iki yıl önce aldı ve bu bilgi tarih kitaplarında yoktu. Kimse onu tanımıyordu” vurgusunda bulundu.

Siyah kadın havayolu pilot organizasyonu Sisters of the Skies’e göre, şu anda ABD’de 150’den az Siyah kadın havayolu pilotu var.

Siyah Amerikalıların Tarihini Anma Ayı

Her Şubat, Siyahi Tarihi Ayında milyonlarca  Amerikan vatandaşının en zor engellere karşı mücadeleleri ve onlara karşı olan zaferleri saygıyla anılır. Onların  kölelik, ön yargı, yoksulluğa karşı verdikleri mücadele ve ülkenin kültürel ve siyasi hayatına olan katkıları hatırlanır.

Önde gelen bir bilim adamı ve tarihçi olan, 1926’da “Siyahi Tarihi Haftasını” başlatan Carter G. Woodson Siyahi Tarihi Haftasına ilham kaynağı olmuştur. Carter G. Woodson  bu haftayı, Başkan Abraham Lincoln ve kölelik karşıtı  Frederick Douglass’ın doğum günlerine denk gelen şubatın ikinci haftası olarak belirlemiştir. Amerika’nın kuruluşunun 200. yılı olan 1976’da bu kutlama bir ayı kapsayacak şekilde uzatılmıştır.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.