Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkAmerika: “Çin’in Hipersonik Silah Denemesi Endişe Verici”

Amerika: “Çin’in Hipersonik Silah Denemesi Endişe Verici”

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Çin’in uzay teknolojisi ve askeri teknolojide ilerleme çabası kapsamında hipersonik (sesten hızlı) bir silah sistemini denemesini “son derece endişe verici” olarak niteledi. Milley, Çin’in silah denemesini Sovyetler Birliği’nin “Sputnik anına” benzetti.

Financial Times bir hafta önceki haberinde, Çin’in yaz aylarında nükleer kapasiteli hipersonik bir silah sistemi denediğini, silahın uzaya fırlatıldığını, dünyanın etrafında yörüngede döndüğünü, daha sonra atmosfere yeniden girdiğini ve Çin’deki hedefine doğru ilerlediğini bildirmişti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley bu açıklamasıyla, Çin ordusunun silah denemesinin özelliğini doğrulayarak kayıtlara geçiren ilk Pentagon yetkilisi oldu.

ABD Genelkurmay Başkanı, gizli istihbari bilgi içerdiği için Çin’in silah denemesine ilişkin ayrıntı veremeyeceğini söyledi.

ABD’nin de hipersonik silah sistemleri üzerinde çalıştığını belirten Orgeneral Milley, Çin’in yaptığı gibi ABD’nin böyle bir hipersonik silah denemesi yapmadığını söyledi. Hipersonik silahlar uçuş rotası, hız ve manevra kapasitesiyle ABD’nin füze savunma sistemlerinin de parçası olan erken uyarı sistemlerine yakalanmıyor.

“Çin’in Sputnik anı” benzetmesi

Bloomberg televizyonunda yayınlanan bir programda konuşan Orgeneral Mark Milley, “Hipersonik bir silah sisteminin test edildiği önemli bir gelişmeyi gördük. Gazetelerin bazılarında ‘Sputnik anı’ terimini kullandıklarını gördüm sanırım. Tam olarak bir Sputnik anı mıydı bilmiyorum ama ona çok yakın olduğunu düşünüyorum. O nedenle Çin’in yaptığı deneme çok önemli teknolojik bir gelişme. Tüm dikkatimiz bunun üzerinde” ifadelerini kullandı.

Sovyetler Birliği’nin 1957 yılında fırlattığı Sputnik uydusu tüm dünyayı şaşırtmış ve ABD’nin de nükleer çağın ilk aşamalarında gittikçe hızlanan silah yarışında teknolojik açıdan geri düştüğü endişelerine yol açmıştı.

Çin ise silah denemesine ilişkin batılı kaynaklarda yer alan haberlere karşı çıkmış, barışçı amaçlı yeniden kullanılabilir bir uzay aracına ilişkin teknoloji üzerinde çalıştığını söylemişti.

Çin hipersonik silah alanında sağladığı ilerlemenin dışında, kıtalararası nükleer füzelerin fırlatılmasında kullanılabilecek yeraltı depo ağını da genişletiyor.

Pekin ABD’nin nükleer silah denetimi görüşmelerine katılmasına yönelik çağrıları da reddediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Airbus A400M Türkiye’deki 10. yılını kutluyor

Airbus A400M Türkiye'deki hizmetinin onuncu yılını kutluyor. Bu süre zarfında çatışmalar ve doğal afetler...

Norveç’in 22 F-16 savaş uçağını Ukrayna’ya transfer edeceği bildirildi

ABD, Norveç'e 22 adet F-16 savaş uçağının Ukrayna'ya devredilmesi iznini verdi. Transfer sadece uçağı...

SOLOTÜRK 13 yaşında

Nice yıllara SOLOTÜRK....https://twitter.com/i/status/1779921631101513760TarihçeHv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı "Tek F-16 Uçağı ile Gösteri...

Amerika ve Çin arasındaki yapay zeka donanımlı İHA sürüsü rekabeti, küresel silahlanma yarışını körükleyebilir

ABD ve Çin askeri stratejistleri, yapay zeka ile donatılmış hava ve deniz dronlarından oluşan...

İran İsrail’e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA havalandırdı

İsrail ordusu, İran’ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) havalandırdığını açıkladı.Ordudan Cumartesi...

MSB’den teleferik kazasına ilişkin açıklama

MSB, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Antalya’daki teleferik kazası sonrası mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarına katılan...

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye'ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu...

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar AKINCI, 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık...