Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne bağlı 18’inci Filo Japonya’da bulunan Kadena Hava Üssü’nde fil yürüyüşü gerçekleştirdi.

Fil yürüyüşü esnasında pilotlar pist üzerinde birbirlerine en yakın konumlarını alarak taksi hareketini yaptıktan sonra kısa aralıklarla toplu olarak pistten kalkışlarını gerçekleştiriyorlar.

Fil yürüyüşü çalışmaları bir çok hava kuvveti tarafından pilot kabiliyetlerinin test edilmesi ve tansiyonun yükseldiği dönemlerde gözdağı verilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu kez yapılan çalışmayı önemli kılan durum ise Kuzey Kore ve Amerika Birleşik Devletleri arasında tansiyonun yükseldiği sırada plansız olarak gerçekleştirilmesi oldu. BagimsizHavacilar.com

Gerçekleştirilen çalışmaya HH-60 Pave Hawks, F-15 Eagle savaş uçakları, E-3 Sentry havadan erken uyarı ve kontrol uçakları ile KC-135 Stratotanker ikmal uçağı katıldı.

Fil yürüyüşü gösterilerine Güney Kore ve Japonya’da sıklıkla rastlanıyor. Güney Kore Hava Kuvvetleri ve Japonya’da konuşlu bulunan ABD Hava Kuvvetleri unsurları Kuzey Kore ile tansiyonun yükseldiği dönemlerde sıklıkla benzer fil yürüyüşü çalışmaları gerçekleştiriyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.