Japon All Nippon Airways’e (ANA) ait Boeing 787-800 Dreamliner uçağının iki motoru da Osaka-Itami Havalimanı’na iniş sırasında durdu.

17 Ocak Perşembe günü 118 yolcusuyla All Nippon Airways’in NH985 sefer sayılı Tokyo-Osaka seferini gerçekleştiren Boeing 787-800 Dreamliner uçağının iki motoru da Osaka-Itami Havalimanı’na iniş sırasında durdu. Pilotlar Rolls-Royce Trent 1000 motorlarının durduğunu uçak teker koyduktan sonra motorların itiş gücünü ters yönlendiren thrust reverser sistemini aktifleştirmeye çalışırken fark etti.

2450 metre uzunluğundaki pist üzerinde durmayı başaran pilotlar durumu kuleye bildirirken pist uçağın çekici araç ile pistten çıkması sağlanana kadar hava trafiğine kapatıldı.

Yolcuların tahliyesi ve kargonun boşaltılması sonrasında uçakta inceleme yapan mühendisler motorlarda bir arıza tespit edemezken muhtemelen uçuş bilgisayarı kaynaklı yazılımsal bir durum olduğuna kanaat getirdi.

Boeing’in kısa süre önce yayınlandığı İtki Kontrol Arızası Uyuşmazlığı bilgi notunda iniş sırasında motorların ürettiği itkinin artırılması ya da iniş sonrasında thrust reverser sisteminin farklı bileşenlerin etkisiyle çalıştırılamamasını içeriyor. İlk incelemeler çerçevesinde Boeing’in bilgi notuna uyan durum için daha kapsamlı bir araştırma başlatıldı.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.