Eskişehir yerel medyasında ‘Devlet Yok Özel Var’ başlığıyla gündeme gelen, Eskişehir Hasan Polatkan Havalanı uçuşlarıyla ilgili, Anadolu Üniversite Rektörlüğü açıklamada bulundu. Açıklamada havaalanının tüm uçuşlara açık olduğu ifade edildi.

Hasan Polatkan Havalimanı’nin ulusal ve uluslararası uçuşlara açık bir hava limanı olduğunun belirtildiği açıklamada, “2015 Aralık ayından bu yana 33 adet Umre uçuşu gerçekleşmiş olup, Umre sezonu sonuna kadar planlanan uçuşlar düşünüldüğünde bu sayının 50 olması öngörülmektedir. Ayrıca Havalimanımızdan yakın zamanda Hac seferleri yapılması konusu da gündemde olup başta THY olmak üzere diğer havayolu şirketleriyle tarifeli uçuşlar konusunda da gerekli görüşmeler yapılmaktadır. Uluslararası bir havalimanı olarak Eskişehir’e ulaşım açısından büyük katkı sağlayan Hasan Polatkan Havalimanında kış döneminde kesintisiz olarak Brüksel-Eskişehir-Brüksel uçuşları devam etmiştir” denildi.

Taleplere olumlu yanıt

Hasan Polatkan Havalimanı’nın, konumu nedeni ile sürekli olarak özel uçuş talepleri aldığının kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Havalimanımızda 2015 yılında, 320 iç hat ve 509 dış hat olmak üzere toplam 829 uçuş ile 52 bin 64 yolcuya ve 16 farklı havayolu şirketine hizmet verilmiştir. Üniversitemizce hazırlanan havaalanı ücret tarifesi yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından incelenerek onaylanmaktadır. 2015 ve 2016 ücret tarifelerimiz karşılaştırıldığında işletmeler lehine önemli iyileştirmeler yapıldığı görülmektedir. Buna göre uluslararası uçuşlar için 0-30000kg uçak için konma ücreti 120 Euro’dan 100 Euro’a, konaklama tarifesi de gün başına 50 Euro’dan 40 Euro’ya düşürülmüştür. Ancak iç hat konma ve konaklama ücretlerinde bakanlık tarafından önerilen oranda artış yapılması uygun görülmüştür. Bu kapsamda iç hat uçuşlarında konma 80 TL’den 88 TL’ye, konaklama ise 35 TL/günden 37,8 TL/gün’e değiştirilerek minimum oranda artış yapılmıştır. Öte yandan havaalanı meydan çalışma saatleri uzatma ücreti uluslararası uçuşlarda 2015’te 220 Euro/saat iken 2016 yılında 110 Euro/saate, iç hat uçuşlarında ise 300TL/saatten 220TL/saate düşürülerek havalimanımızı kullanan şirketler lehine büyük bir iyileştirme yapılmıştır”

ATAAİR’in başvuruları

Hasan Polatkan Havalimanı kullanıcılarından olan Ataair’in, havalimanını kullandığı bu süreçte, 2014-2015 döneminde 171 günlük konaklamalı operasyon ücreti olarak toplam 7 bin 397 TL; 2015 yılında toplamda 10 günlük operasyon süreci için 2 bin 580 TL ücret ödediği belirtilen açıklamanın devamında şöyle denildi; “Anadolu Üniversitesi Hasan Polatkan Havalimanı ücret tarifesi Ataair tarafından ağır koşul olarak belirtilmekte olup, aynı uçağın (11 ton ağırlığındaki) 2014-2015 döneminde 171 gün eşdeğer özellikte farklı bir ilimizdeki havalimanında konaklaması durumunda tahmini ücretler daha düşük olmayacaktır. Sürekli operasyonun gerçekleştiği ve özellikle hava taşımacılığının yanı sıra THY pilotlarının yetiştirilmesi ve kendi öğrencilerimizin eğitim uçuşları gibi yoğun bir kullanıma tabi olan Hasan Polatkan Havalimanımızda uzun süreli uçak parkının oluşturduğu olumsuzluklara rağmen Ataair firmasına gerekli tüm kolaylıklar sağlanarak destek olunmuştur. (Sakarya Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.