Rusya ve Ukrayna’dan Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na direkt uçuş yapacak olan Anex Tour’un Alanya kapasitesini iki katına çıkardığı ve bu iki ülkeden her gün 4 sefer planladığı bildirildi

Alanya turizm sektörünün büyük umutlar bağladığı Rus pazarına yönelik gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Pegasus ve Rus havayolu şirketi Pobeda’nın Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na direkt uçuş izni almasının ardından, daha önce uçuş rotalarına Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı da aldıklarını açıklayan Anex Tour’un yoğun talep nedeniyle Alanya kapasitesini iki katına çıkardığı, bu yüzden Alanya’nın doğusundaki 5 yıldızlı otellerin büyük çoğunluğu ile anlaşma yaptığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre tur operatörü Anex Tour, kendi havayolu şirketi Azur Air’in 189 kişilik uçaklarıyla Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na her gün Rusya ve Ukrayna’dan 4 uçuş yapacak. Bu da Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na her gün sadece Anex’le 756, haftada 5 bin 292 turistin gelmesi demek. Bu uçuşların en az 25 hafta süreceği düşünüldüğünde ise, sadece Anex’in Alanya’ya getireceği turist sayısının 132 bin civarında olduğu görülüyor.

‘ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME’

Anex’in bu planlamasına yönelik Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu “Bu, Alanya turizmi adına çok önemli bir gelişme. Çünkü Avrupa ve Kuzey Avrupa’da rezervasyonlar çok kötü durumda. Bu ülkelerde 2016’nın bile gerisindeyiz. O yüzden Türkiye ve Alanya turizmi, bu yıl Rusya ile çevresindeki Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri, iç pazar, Baltık ülkeleri, Arap ülkeleri ve Bulgaristan ile Romanya’ya endekslendi. Bu yıl Türkiye’ye 3 milyon Rus gelmesini bekliyoruz. Anex 130 bin civarında Rus turisti Alanya’ya getirirse, diğer tur operatörlerinin de 300 bin civarında Rus turisti Alanya’ya getireceğini düşünebiliriz. İyimser bir tahminle, Rusya ve BDT ülkelerinden Alanya’nın bu yıl yaklaşık 500 bin turist alması mümkün” şeklinde konuştu.

‘GAZİPAŞA-ALANYA HAVALİMANI ANEX UÇUŞLARINA HAZIR’

Yeni Alanya’nın, Anex Tour’un Rusya ve Ukrayna’dan her gün 4 sefer planlamasına ilişkin sorularını yanıtlayan Gazipaşa-Alanya Havalimanı TAV İşletme Müdürü Cengiz Aşıklı ” Gazipaşa-Alanya Havalimanı, Anex uçuşlarına hazır. Anex, Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na uçuş yapacak ancak şu an her gün kaç uçuş yapacağına ilişkin olarak elimizde net bir bilgi yok” dedi. 19 Ekim 2016 tarihinde Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve TAV Pazarlama Koordinatörü Serkan Karahatay ile bir araya gelen Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu, 2017 uçuş rotalarına Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı de alarak Rusya ve Ukrayna üzerinden direkt uçuş yapacakları müjdesini vermişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.