Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Ankara’dan yurtdışına doğrudan uçuş sayısının ve yerinin az olması nedeniyle özellikle işadamlarının büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, “İstanbul aktarmalı uçuşlar nedeniyle bir günümüz yolda geçiyor” dedi.

Bezci, Ankara’ya doğrudan uçuş hazırlıkları yapan Ukrayna Havayolları yetkilileri ile Esenboğa Havalimanı işletmeci şirketi TAV yetkililerini makamında kabul etti.  Ukrayna Havayolları Hat Müdürü Elene Maksymova, Ukrayna’nın başkenti Kiev’den Türkiye’nin başkenti Ankara’ya doğrudan uçuş başlatmayı istediklerini ve konuyla ilgili Ankara Ticaret Odası’ndan destek istediklerini söyledi. Yaklaşık dört yıldır Ankara-Kiev arasına direkt uçuş koyabilmek için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Maksymova, “Bu yılın Kasım ayında Ankara’dan Kiev’e uçuş başlatacağız. Çalışmamızı buna göre yapıyoruz. Bu tarihe yetiştiremesek bile en geç 2017 yılında bu iki şehir arasında doğrudan uçuş gerçekleştireceğiz” dedi. Maksymova, ilk başlarda günde bir kez olacak uçuşun ilerleyen tarihlerde iki sefere çıkartılabileceğini de kaydetti.

-“CANIMIZA TAK ETTİ”-

ATO Başkanı Salih Bezci de konuşmasında, Esenboğa’dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması için çalışmalar yürüttüklerini ve ATO Meclisi’nin de kaynak ayırdığını söyledi. Aktarmalı uçuşların iş dünyasını ve turizmi olumsuz etkilediğini sık sık dile getirenBezci, “Şehrimiz devletin ve bürokrasinin merkezi… Aynı zamanda bir ticaret ve sanayi şehri. 200’e yakın ülkeye ihracat yapan bir şehrin işadamları olarak yurtdışına giderken çile çekiyoruz. Bakarsanız üç saatlik yol ancak Ankara’dan doğrudan uçamadığımız için İstanbul’a gidiyoruz. Bekleme süreleri de hesaba katıldığında bir günümüz yolda geçiyor. Bu durum canımıza tak etti. Günübirlik gidip gelinebilecek mesafe için bir günümüz yolda geçiyor” diye konuştu.

Kiev’e Ankara’dan direkt uçuşun başlamasının güzel bir gelişme olacağına dikkat çeken Bezci, “Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması çevre iller ve ilçelerin de işine yarayacak. Ankara 5 milyon nüfuslu bir kent… Komşu iller de dikkate alındığında 10 milyon insan direkt uçuşlardan yararlanabilecek. Ankara, son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde hızlı trenin de merkezi haline geldi. Hızlı tren ve havayolu ulaşımı koordineli bir şekilde yürütülürse, Ankara ile hızlı tren bağlantısı olan kentlerde yaşayanlar yurtdışına Ankara üzerinden gidebilecekler“ dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Sonunda Ankara’nın uçuş sorunu ile ilgili bir yorum yapan çıktı.
    Bunca siyasi bunca iş adamı, bunca üniversite mensubu hiç mi rahatsız olmuyorlar koca başkentin bu yurt dışı bağlantısızlığından?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.