Uluslararası alanda çalışmalar yürüterek Antalya’da düğün organizasyonları yapan Wedding City Antalya şirketinin Genel Müdürü Gülseren Özdemir, Antalya’nın Hindistan için oldukça popüler bir düğün destinasyonu haline geldiğini ifade etti. Kalabalık gruplar halinde gelerek birkaç gün süren düğünlere katılan Hint turistlerin kentte büyük harcamalar da yaptığını söyleyen Özdemir, pazarın büyümesinin önündeki önemli bir engele işaret etti…

Wedding City Antalya, uzun süredir uluslararası evlilik turizminde Ar-Ge çalışmaları yapmış, dünyanın her yerinden evlilik turizmi yapan partner firmalara ulaşarak Antalya’yı tanıtmaya çalışan bir firma. Şirket, değişik kültürlerle Türk kültürünü harmanlayıp evlenecek çiftlerin resmi nikah ve düğün törenlerini yaparak Antalya şehrini evlilik turizminde dünya sıralamasında ciddiye alınacak önemli sıralara taşımış.
2013 yılından beri Hindistan pazarında yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları neticesinde Hindistan’da evlilik turizminin önemini fark etmiş ve Uzak Doğu, Sri-Lanka ve Dubai’de evlilik destinasyonları sunan 250 tane evlilik organizatörü firmaya ulaşmış olan şirket, 4 yıl içinde Hindistan düğün kültürünü öğrenerek pazara dönük özel düğün paketleri hazırlamış.
ANTALYA, HİNDİSTAN’DA YÜKSELİYOR
Görüşlerini aldığımız Wedding City Antalya Genel Müdürü Gülseren Özdemir, bu çalışmaların ardından, Hindistan’daki partner firmaların, yeni ve çok güçlü bir düğün destinasyonu olan Antalya’yı sitelerinde tanıtmaya başladıklarını ve çeşitli çalışmalarla Hindistan halkını  destinasyon hakkında bilgilendirdiklerini ifade etti. Özdemir, ‘’Hindistan halkı artık seçenek olarak Antalya’da evlenmeyi Hint evlilik organizatörlerinden talep etmektedir.’’ şeklinde konuştu.
Özdemir, Wedding City Antalya’nın Arri Tur ve 10 dünya markası otel iş birliği ile verdikleri hizmetin ve fiyatın büyük ilgi gördüğünü, ancak uçuş sorunu sebebiyle var olan potansiyeli değerlendiremediklerini ifade etti.
‘RUSYA, BDT VE AVRUPA’DAN TALEP DÜŞÜŞTE’
’2016 yılında Rusya, BDT, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen siparişler yavaşlayarak adeta durma derecesine gelmişken, Hindistan, Pakistan, B.A.E., Lübnan ve İran’dan Antalya’da resmi nikah ve geleneksel düğün törenlerini yapmak için yoğun siparişler aldıklarını belirten Özdemir, şunları söyledi:

‘’Hindistan ve Pakistan’ın yöresel düğünleri 2 veya 4 gün sürüyor. Her gün ayrı tören, ayrı dekor ve eğlence talep eden bu kalabalık düğün grupları, şehirdeki bir çok farklı meslek sahiplerine gelir imkanı tanıyor.’’


Hint düğünlerinde misafirlerin talep ettiği bazı dekor ve süslemeler

‘2016’DA YALNIZCA HİNDİSTAN’DAN 50-100 GRUP GELECEK’
2016 yılında yalnızca Hindistan’dan 50-100 arası düğün grubu geleceğini belirten Özdemir, 200 kişilik bir düğün grubunun ortalama harcamasının 100-250 bin dolar arasında değiştiğini, sayıya paralel olarak harcamanın da arttığını söyledi. ‘’3-5 gün arasında süren bu düğünlerde, restoranından çiçekçisine, dekoratörüne kadar pek çok sektör de faydalanmakta’’ diyen Özdemir, direkt uçuş konulması halinde organizasyon sayısının ciddi şekilde artacağını ifade etti.

‘PAZARIN BÜYÜMESİNİN ÖNÜNDEKİ TEK ENGEL DİREKT UÇUŞ OLMAMASI’

Pazarın büyümesinin önünde bir engel olduğunu belirten Özdemir, şunları söyledi:

”Antalya, bu gruplar için yeni bir destinasyon. Düğün grupları Antalya’ya İstanbul aktarmalı değil direkt uçmak istiyor. Hintli misafirler çok kalabalık gruplarla geldikleri için, aktarmalı uçuşlar maalesef birçok düğün siparişinde caydırıcı unsur oluyor. Hindistan-Antalya arası zaten oldukça uzun ve pahalı bir yolculukken, bir de uçuşun aktarmalı olarak yapılabilmesi düğün sahiplerini caydırıyor ve genel olarak daha az yorucu olacak ülkeleri tercih etmelerine sebep oluyor.’’

BAKANLIĞA ÇAĞRI: DESTEK BEKLİYORUZ

 

Şu anda Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BATA), Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Antalya Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Hindistan’ın büyük şehirlerinde evlilik turizmi alanındaki önemli firmalara Antalya’yı tanıttığını ifade eden Özdemir, tüm bu emeklerin gerçek anlamda değerlendirilebilmesinin uçak seferlerine bağlı olduğunu söyledi. Özdemir, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
‘’Hindistan ve Pakistan gibi düğün turizmi açısından katma değeri yüksek olan ülkelerden Antalya’ya direkt uçuşlar ve charter uçuş imkanlarının sağlanması, bu pazarın şehrimizde çok hızlı gelişmesini sağlayacaktır.
Düğün organizatörü firmalar olarak, dünya markası partner otellerimiz ve partner tur firmamızla hepimiz hazırız ve bu alternatif turizm dalının getirisinin bilincindeyiz.
12 ay süren önemli bir alternatif pazar olan evlilik turizmi için, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Antalya Valiliği ve Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün konuyla ilgili çözüm önerilerini ve desteklerini bekliyoruz.’’ (Turizm Güncel-Antalya)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.