Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılması planlanan kentin 3. havaalanı projesiyle ilgili tartışmalar sürerken CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Kaş’ın Pınarbaşı Mahallesi’nde sit alanının üzerinde yapılmak istenen havaalanıyla ilgili Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Kara, Başbakan Davutoğlu’na havaalanının sit alanına yapılacağı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Kaş’ın Pınarbaşı Mahallesi’nde Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılması planlanan kentin 3. havaalanı projesini TBMM gündemine taşıdı. Kaş’taki turizm örgütleri ve çevre platformlarının yanı sıra köylülerin de karşı çıktığı havaalanı projesiyle ilgili kamuoyunda yanıt bekleyen soruları Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soran CHP’li Kara, projeyle ilgili seçilen arazinin yeri ve kamulaştırılacak arazilerin kapsamı hakkında bilgi istedi.

‘HAVAALANI YAPILMAK İSTENEN BÖLGE SİT ALANI MI?’
Başbakan Davutoğlu’na, yapılacak havaalanı inşasında çevreye verilecek zararların araştırılıp araştırılmadığını, bunun için bilimsel bir kurulun kurulmasının düşünülüp düşünülmediği sorularını yönelten CHP’li vekil, havaalanının yapılacağı bölgenin sit alanı olduğu iddialarına da yanıt verilmesini istedi.

“OLDU BİTTİYLE KARŞI KARŞIYA KALMA ENDİŞESİ DUYUYORUZ“
Önergesinde, Kaş’a yapılacağı iddia edilen havaalanının Sivil Toplum Kuruluşları ve halk tarafından tepki ile karşılandığını da anımsatan Kara, siyasi mercilerin de resmi bir açıklama yapmaktan kaçındığını gözlemlediklerini ve siyasi iktidarın bir oldubittisi ile karşı karşıya kalmaktan endişe duyduklarını kaydederek, “Sakin şehir özelliğine sahip Kaş yapılması planlanan havalimanı ile bu özelliğini kaybedecektir, bu sebepten dolayı ilçe halkının görüşlerine başvurulacak mıdır?“ sorusuna yanıt aradı.

KAŞLI TURİZMCİLER VE STK’LAR HAVAALANI İSTEMİYOR
Her şey dahil sisteminin dışında kalmayı başararak zengin doğası ve tarihi dokusuyla ülkenin gözde turizm kentlerinden biri olan Kaş’ta yapılması planlanan Antalya’nın 3. havaalanına, ilçedeki turizmcilerin büyük çoğunluğu karşı çıkıyor. Havaalanı projesinin kitle turizmine davetiye çıkararak Kaş’ı bitireceği görüşünü savunan Kaşlı turizmciler ve sivil toplum örgütlerinin yanısıra proje yüzünden yaşam alanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan köylüler de tepkili.

DEMRE’DEKİ 5 YILDIZLI OTEL YATIRIMCILARI HAVAALANI İSTİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 49 yıllığına arazi tahsis ettiği Demre sahilindeki 5 yıldızlı otel yatırımcıları ise havaalanı projesinin en büyük savunucusu konumunda. Demre’deki otel yatırımcıları, havaalanı inşaatının yapımına da talip olurken, bununla ilgili bir rapor hazırlayarak kamuoyu oluşturmaya çalışıyor.

GÖZLER BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NUN VERECEĞİ YANITLARDA
Antik çağda Likya uygarlığının kalbi konumunda olan Antalya’nın batısındaki iki ayrı turizm anlayışını benimseyen iki ilçenin geleceği korumak ve bugünü kurtarmak arasında gidip gelen karşılıklı raporlarla sürdürdüğü 3. havalimanı savaşıyla ilgili Başbakan Davutoğlu’nun vereceği yanıtlar merakla bekleniyor. (turizmhaberleri.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.