Avrupa Parlamentosu yayınladığı kararnamede, Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesini soruşturacak uluslararası mahkemenin kurulmasını destekledi.

Avrupa Parlamentosu, Hollanda Güvenlik Konseyinin Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları uçağıyla ilgili yayınladığı raporu olumlu karşılayarak, uçağın düşmesini soruşturmak ve suçluları cezalandırmak için uluslararası mahkeme kurulmasını destekleyen kararname kabul etti.

Avrupa Parlamentosu’nun resmi internet sitesinde yayınlayan bilgiye göre, Avrupa Parlamentosu ayrıca “tam ve tarafsız soruşturma yürütmek ve failleri adalete teslim etmek için” Rusya Federasyonu’nu uluslararası toplumu ile tam bir işbirliği yapmaya çağırdı.

Bununla birlikte Avrupa Parlamentosu üyeleri, Rusya Federasyonu’nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde MH 17 uçağının düşmesini soruşturmak için uluslararası mahkeme kurulmasını içeren karar tasarısını veto etmesiyle ilgili üzüntülerini bildirdiler.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçakta olan 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta, 154 Hollanda, 27 Avustralya, 23 Malezya, 11 Endonezya, 6 İngiltere, dörder Almanya ve Belçika, 3 Filipinler ve 1 Kanada vatandaşının olduğu açıklandı.

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi uçağının düşürülmesi ile ilgili yaptığı incelemenin sonucunda uçağın Rus yapımı bir BUK füzesiyle vurulduğunu doğrulamıştı. (QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.