Prof. Dr. Haluk Görgün , ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su
Aselsan, Ukrayna’daki varlığını genişletmeye devam ediyor. Aselsan Ukraine LLC’nin Ukrayna’da tescili ve Kiev’de ofis açılmasından sonraki adım, Bakım ve Onarım Merkezi’nin(MRO) açılması olacak.

Business Ukraine dergisine konuşan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Prof.Dr. Haluk Görgün,”Kiev’de bağımsız bir servis merkezi kurma planları üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımızı duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu Bakım ve Onarım Merkezi’nin (MRO) ana faaliyetleri satış sonrası destek, bakım ve onarım olacaktır.” dedi.

Görgün konuşmasının devamında, “ASELSAN UKRAINE LLC’de yerel ihtiyaçlara öncelik veriyoruz. Bu, Ukrayna’da yerel olarak sağlanan endüstriyel işbirliğinden satış sonrası desteğe kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmak anlamına geliyor. Ukrayna pazarındaki ilerleme ve yerel işbirliğinin daha da geliştirilmesi için yeni fırsatlar aramaya devam edeceğiz ” ifadelerini kullandı.

Önde gelen Türk savunma sanayi şirketi ASELSAN, 2015 yılından bu yana Ukrayna pazarındaki varlığını genişletiyor ve bu derinleşen işbirliğini daha da ileriye taşımak için geçen yıl Kiev’de %100 ASELSAN A.Ş.’ye ait yerel bir LLC şirketi kurdu.

1975 yılında kurulan ASELSAN, Defence News dergisinin dünya çapındaki En İyi 100 Savunma Şirketi sıralamasında kırk sekizinci sırada yer aldı. Haluk Görgün, 2018 yılından bu yana ASELSAN’da Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO olarak görev yapıyor.

Business Ukraine dergisine şirketin Ukrayna’daki faaliyetleri hakkında bilgi veren Dr. Görgün, ASELSAN’ın Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde ve ülke savunma sanayisinde sürmekte olan modernizasyon süreçlerindeki rolüne ilişkin vizyonunu paylaştı.

ASELSAN, Ukrayna ile ilk işbirliğine 2015 yılında başladı. Bu işbirliği son altı yılda nasıl gelişti?

Ukrayna’daki yolculuğumuz, askeri iletişim çözümleri konusunda işbirliğine başladığımız 2015 yılında başladı. Altı yıl sonra, şimdi bir dizi ek alanla da ilgileniyoruz. Silah sistemleri, radar ve elektronik harp çözümleri, elektronik optikler, komuta kontrol sistemleri gibi teknolojilerde son teknoloji imkânlarımızla Ukrayna’daki varlığımızı genişletmeye devam ediyoruz. Ayrıca şirketi Ukrayna’da temsil etmek ve daha fazla işbirliği için yeni fırsatlar aramak için yerel olarak tescilli bir şirket olan ASELSAN Ukraine LLC’yi kurduk.

Ukrayna savunma sanayii ile işbirliğinizi genişletmeye çalışırken Ukrayna temsilci şirketinizin rolünü nasıl görüyorsunuz?

ASELSAN Ukraine LLC, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yerleşiktir. Ukrayna’da pazarlama ve iş geliştirme faaliyetleri yürütmek amacıyla Ekim 2020’de kurulmuştur. Mevcut projeleri takip etmek, son kullanıcılarla doğrudan teması sürdürmek ve ortakların işbirliğimizin her yönünden memnun olmasını sağlamak dahil olmak üzere bir dizi temel işlev öngörüyoruz. Ayrıca, Kiev’de bağımsız bir hizmet merkezi kurma planları üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımızı da duyurmaktan gurur duyuyorum. Bu MRO Merkezinin (bakım, onarım ve revizyon merkezi) ana odak noktası satış sonrası destek, bakım ve onarım hizmetleri olacaktır.

ASELSAN Ukraine LLC’de en yüksek önceliği yerel ihtiyaçlara veriyoruz. Bu, endüstriyel işbirliğinden Ukrayna’da yerel olarak sağlanan satış sonrası desteğe kadar uzanan bir dizi hizmet sunmak anlamına gelir. Geniş mühendislik, savunma ve ticari çözüm yelpazemizle, Ukrayna pazarında önemli ilerleme kaydetmeyi umuyoruz ve yerel işbirliğini daha da geliştirmek için yeni fırsatlar aramaya devam edeceğiz.

Ukrayna ordusu şu anda büyük bir modernizasyon hamlesi yürütüyor. Bu, ASELSAN için ne gibi fırsatlar sunuyor ve devam eden bu modernizasyon sürecindeki rolünüzü nasıl görüyorsunuz?

Türkiye 1952’den beri NATO üyesi olduğundan, ASELSAN ortak NATO projelerinde önemli bir rol oynama konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Tasarım, üretim ve modernizasyon çalışmalarımız sırasında sürekli olarak uluslararası kabul görmüş en yüksek askeri standartları ve NATO standartlarını uyguluyoruz. Uzun yıllardır kara, hava ve deniz platformlarını yerli ve yabancı kullanıcılarımız için başarıyla modernize ettik. Bu deneyimi göz önünde bulundurarak, modernizasyon çabalarında daha fazla ilerleme kaydetmeye çalışan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve ülkenin savunma sanayisi için doğru ortak olduğumuzdan eminiz.

Ukrayna ve Türk savunma sanayilerinin her ikisi de değerli bilgi ve teknolojilere sahip oldukları uzmanlık alanlarına sahiptir. Ukrayna savunma sanayii ile birlikte başarılı ihracat projelerimiz, birlikte özel çözümler geliştirebileceğimizi ve uluslararası pazarda rekabet edebildiğimizi şimdiden gösterdi.
ASELSAN Ukraine LLC, bu işbirliğini kolaylaştırmada ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile birlikte yeni platform projelerinin tüm potansiyelini gerçekleştirmemizi sağlamada kilit bir role sahiptir. Ukrayna’daki büyük modernizasyon projelerinde yer almaya hazır ve istekliyiz ve şu anda Ukrayna savunma sanayisindeki ortaklarımızla birlikte yeni potansiyel işbirliği alanlarını araştırıyoruz.

ASELSAN, savunma sektörü faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli sivil müşterilere de hizmet vermektedir. Bu, şirketin Ukrayna’da ve küresel sahnede gelecekteki gelişim planlarını nasıl şekillendiriyor?

ASELSAN, sensör ve algoritma geliştirme konusunda yarım asra yaklaşan tecrübesiyle, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi gelişen teknolojileri, şirketin güçlü teknolojik altyapısıyla sürekli olarak birleştiriyor. Diğer bir deyişle, hem askeri hem de sivil sektörlerde yeni ürün geliştirmede önemli avantajlar sunan birikmiş bir bilgi birikimine sahibiz. Ticari ürün yelpazemiz şu anda tıbbi ekipmanlardan akıllı ulaşıma kadar uzanmaktadır. Dünya çapında 71’den fazla ülkede ortaklarımıza ve müşterilerimize çözümler sunarken bu ürün grubu genişlemeye devam edecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.