Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaUzayAstronot Alper Gezeravcı'nın dönüş yolculuğu ertelendi

Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

14 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalan, aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Axiom şirketinin Ax-3 misyonu üyeleri Dünya’ya dönüş için harekete geçmeye hazırlanıyordu. Ancak Space X şirketi tarafından yapılan açıklamada ekibin dönüşünün ertelendiği bildirildi.

Space X’in sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, “Florida açıklarındaki elverişsiz kurtarma koşulları nedeniyle, Dragon ve Ax-3 mürettebatının 5 Şubat Pazartesi gününden önce @space_station’dan ayrılmamasını hedefliyoruz. Ekipler bir sonraki yanaşma fırsatına kadar hava durumunu izlemeye devam edecek” denildi.

Axiom internet sitesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlanarak ekibin veda konuşmasını canlı yayınladı. Gezeravcı, Türkçe yaptığı açıklamada, “Gurur duyduğumuz tarihimizin devamı niteliğinde, adım attığımız yeni Türkiye yüzyılında, icra ettiğimiz Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirmiş olmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum. Gerçekleştirdiğimiz bu görevin geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimiz için ilham verici bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu bir hikayenin başlangıç noktasıydı, bir yere varış noktası değil. Bundan sonraki yolumuz tüm milletimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Gezeravcı, istasyonda 14 gün kaldı. Bu süre zarfında günde yaklaşık 10 saat çalıştı ve 13 farklı deney yaptı. Alper Gezeravcı ve Axiom-3 göreviyle istasyona giden ekip, Dragon kapsülüyle birlikte uygun atmosfer koşulları beklendikten sonra Dünya’ya dönecek. Kapsülün Atlas Okyanusu’na iniş yapması planlanıyor.

Axiom Space, NASA ve SpaceX, mürettebat Dünya’ya dönmeden önce Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılışlarını ortak canlı yayınla verecek.

Kapakların kapatılması, uzay aracının istasyondan ayrılması ve kapsülün suya inişi üç bölüm halinde yayınlanacak ve AxiomSpace.com adresinden izlenebilecek.

Olası iniş alanlarındaki hava durumu, Uzay aracına ve Ax-3 astronotlarına güvenli bir şekilde erişilmesine uygun olduğundan emin olmak için izlenecek.

Misyon kapsamında “Görev Uzmanı” olarak geçen Alper Gezeravcı’ya Ax-3 mürettebat üyeleri Komutan Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve Görev Uzmanı Marcus Wandt eşlik ediyor.

Axiom’dan yapılan açıklamaya göre Ax-3 mürettebatı uzay istasyonunda bulundukları süre boyunca biyoloji ve teknolojinin çeşitli alanlarını kapsayan 30’dan fazla deney yaptı ve 50’den fazla sosyal yardım faaliyetine katıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...