İstanbul Atatürk Havalimanı, 2015’te ilk defa Frankfurt’u geride bıraktı.

İstanbul Atatürk havalimanı, Türk Hava Yolları’nın hızlı genişlemesine devam etmesi ve Lufthansa’da yaşanan grevler dolayısıyla 2015’te ilk defa Frankfurt’u geride bırakarak Avrupa’nın en yoğun üç havalimanı arasına girdi.

Londra Heathrow havalimanı ilk sırada yer alırken, terör saldırıları dolayısıyla neredeyse iki yıldır ilk defa hacmi gerileyen Paris Charles de Gaulle ise ikinci sırada yer aldı.

Frankfurt’un yolcu sayısı yüzde 2,5 artışla 61,04 milyon seviyesine gelirken, İstanbul Atatürk havalimanının yolcu sayısı yüzde 8,2 artış kaydetti. İstanbul Atatürk havalimanı Madrid ve Amsterdam gibi yoğun havalimanlarını da geride bıraktı.

Üç yılda İstanbul Atatürk havalimanı yolcu sayısını 16 milyon artırırken, Frankfurt bu sürede 4 milyon yolcu artışı yaşadı.

İstanbul Atatürk havalimanının İstanbul’un yeni havalimanı açıldığında hizmet dışı bırakılması planlanıyor. 29 Ekim 2017’de açılması hedeflenen havaalanının ilk aşamada 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olması öngörülüyor. (Business HT)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.