TAV Havalimanları’nın “DroneTürk” ile birlikte organize ettiği İnsansız Hava Araçları Konferansı, Genel Müdürlüğümüzün de katılımıyla Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı ve TAV Havalimanı Genel Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sektörün ileri gelen firmalarının katıldığı konferansta İHA’ların kullanım alanları, teknolojik gelişmeler ve İHA operasyonlarına ilişkin yasal düzenlemeler ele alındı. Konferans kapsamında İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-İHA) hakkında bir sunum gerçekleştiren SHGM İHA Sistemleri Koordinatörlüğü tarafından yakın zaman hayata geçirilecek mevzuat güncellemesi ile ilgili de katılımcılara bilgi verildi.

Konferansta, dünyada ve ülkemizde gelişen İHA Teknolojileri ile beraber teknik ve idari gereksinimlerin hızla geliştiği belirtilerek bu gelişmelere Türkiye olarak ayak uydurmanın önemi vurgulandı. Savunma, Güvenlik, Arama Kurtarma, Sağlık, Ulaştırma, Tarım, Haritacılık, ve Film-video başta olmak üzere birçok alanda İnsansız Hava Aracı kullanımının arttığı ve gelişmelere uyum sağlanması amacıyla önümüzdeki dönemde yürürlüğe girecek yeni mevzuat ile birlikte İHA işleticisi yetkilendirmelerinin de yapılmaya başlanacağı bildirildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.