Türk Hava Kurumu’nun (THK) amfibik yangın söndürme uçağı filosu Antalya, İzmir, Milas/Muğla ve Adana meydanlarında 1 Haziran – 30 Ekim 2016 tarihleri  arasında Orman yangınlarına anında müdahale etmek üzere görev yerlerine gittiler.

Türk Hava Kurumu, her yıl uçuş faaliyetlerine başlamadan geleneksel olarak yaptığımız kurban kesiminin ardından, yangınla mücadele operasyonumuzu başlattı. Dünya genelinde orman yangınlarıyla havadan orman yangınlarıyla mücadele görevi bir süredir halkımızın desteği ile Türk Hava Kurumu tarafından satın alınan CL-215 uçakları ile sürdürülmekte.

CL-215 uçakları, deniz ve göllerden 12 saniyede 6 ton su alarak orman yangınlarına en kısa sürede müdahale etme kabiliyetine sahip.

Türk Hava Kurumu ekipleri bölgede bulunan halktan, deniz veya göllere su almak için inildiğinde veya herhangi bir yangına müdahale görevi sürdürülürken, can ve mal güvenliği nedeniyle uçaklardan emniyetli bir mesafe uzakta bulunmaları ve Türk Hava Kurumu ekiplerini her zaman olduğu gibi desteklemeye devam etmelerini istiyor.

Bu yıl ilk defa, yangınlarda görev yapacak olan yerli ve yabancı tüm pilotlar, Türk Hava Kurumu’nda görev yapan Türk Öğretmen Pilotlar tarafından eğitilerek göreve hazırlandılar.

THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan orman yangınlarıyla mücadelede görev yapan tüm ateş savaşçılarına başarılar diledi.

P5305295 P5305307 P5305300 P5305301

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.