Atlasglobal Hava Yolları’nın İzmir-Lefkoşa uçağı kalkış sırasında korku dolu anlar yaşadı.

Teknik bir arıza nedeniyle 1,5 saat gecikmeli kalkışa hazırlanan uçak, arızanın yeniden nüksetmesi üzerine tam kalkış sırasında ani bir frenle durdu. Uçak yeniden aprona dönerken, yolcular uçaktan indirildi ve dış hatlar terminalinde beklemeye alındı.

Sözcü’de yer bilgiye göre, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan saat 17.00’de KKTC Lefkoşa Ercan Havaalanı’na hareket etmesi planlanan Atlasglobal Hava Yolları’na ait uçak, teknik bir arıza nedeniyle 1,5 saati aşkın süre rötar yaptı. Daha sonra yapılan anonsla arızanın giderildiği belirtilerek, yolcular 18.40’da yeniden uçağa alındı.

Yaklaşık 180 yolcusuyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkış için hareket eden uçak, tüm hızıyla kalkmak üzereyken ani bir frenle yeniden durdu. Kalkış hızında gerçekleşen fren nedeniyle yaşanan tehlike yolcularda korkuya neden olurken, uçak yeniden aprona döndü ve yolcular uçaktan tahliye edilerek, dış hatlar terminalinde bir salona alındı.

Kuşadası ve İzmir’den turizmcilerin de bulunduğu yolcular herhangi bir açıklama yapılmamasına tepki göstererek, “Tam kalkış hızında büyük bir tehlike yaşadık. O hızda gerçekleşen fren sonucu uçaktaki her şey stop etti, bir anda uçağın devrileceğini sandık, koltuklara yapıştık. Herkes büyük korku yaşadı” dedi.

Öte yandan şirket konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“23 Haziran Perşembe günü Atlasglobal Havayollarına ait İzmir- Ercan seferini gerçekleştiren A321 tipi, TC-ETN tescilli KK1024 sefer sayılı uçağımızda kalkış sırasında motor göstergelerinden birinde arıza tespit edilmesi nedeniyle uçağımızın kalkışından vazgeçilerek kontrollerin sağlanması amacıyla park yerine dönüş yapılmıştır. Yapılan kontrollerde motorda herhangi bir arızaya rastlanmadığı yalnızca bir göstergede arıza olduğu tespit edilmiştir. Yolcularımızın İstanbul’dan getirilen başka bir uçak ile güvenle Ercan’a seyahat etmeleri sağlanmıştır. Gösterge arızası düzeltilen uçağımız ise seferlerine devam etmektedir.

Atlasglobal olarak uçuş güvenliği her zaman birinci önceliğimizdir. Olay, uçak henüz yerde iken gerçekleşmiş olup, hayati bir tehlike kesinlikle söz konusu değildir. “

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.