Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara ile Atina arasında doğrudan uçuş başlatılacağına ilişkin açıklamasının ATO üyeleri tarafından sevinçle karşılandığını söyledi. Bezci, “Ankara’dan yurtdışına doğrudan uçuşların artırılmasıyla ilgili yapılacak her çalışmaya destek vermeye hazırız” dedi.

Bezci, yazılı bir açıklama yaparak, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte 4. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında yaptıkları ikili görüşmelerin ardından Başbakan Davutoğlu’nun, ”İki başkent arasında doğrudan havayolu iletişimi olmadığını farkettik ve THY kısa sürede uçuşlara başlayacak” açıklamasının çok önemli olduğunu söyledi. Bezci,  “Üyelerimiz dünyanın yaklaşık 190 ülkesiyle ticaret yapıyor ancak iş ulaşıma gelince kısacık mesafeler yüzünden uzun saatlerimiz yollarda geçiyor” dedi.

Bezci, Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasında, “Daha fazla hava ulaşımı, daha fazla demiryolu ulaşımı, daha fazla ticaret, daha fazla bağlantı şart“ dediğini de hatırlatarak, “Ankara’dan dünya başkentlerine İstanbul aktarmalı olarak gitmek zorunda kalmak, yıllardır Ankaralı işadamlarının en çok şikayet ettiği konuların başında geliyordu. Yurtdışına gitmek isteyenler önce İstanbul’a uçuyor, saatler süren bekleyişin ardından gidecekleri ülkeye doğru yola çıkıyorlardı. Yurtdışına aktarmalı uçmak rötar nedeniyle kaçırılan uçaklar, yetişilemeyen toplantılar, zaman, para ve enerji kaybı demekti. Aynı durum Ankara’ya gelecek yabancılar için de geçerli” diye konuştu.

Aktarmalı uçuşların iş dünyasını ve turizmi olumsuz etkilediğini dile getiren Bezci, “Ankara-Atina uçuşu konusunun gündeme gelmesi bizim için müjde gibi bir haber oldu. Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması çevre iller ve ilçelerin de işine yarayacak. Ankara 5 milyon nüfuslu bir kent. Komşu iller de dikkate alındığında 10 milyon insan direkt uçuşlardan yararlanabilecek. Ankara, son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde hızlı trenin de merkezi haline geldi. Hızlı tren ve havayolu ulaşımı koordineli bir şekilde yürütülürse, Ankara ile hızlı tren bağlantısı olan kentlerde yaşayanlar yurtdışına Ankara üzerinden gidebilecekler“ dedi.

Yurtdışına direkt uçuşları desteklemek amacıyla ATO Meclisi’nin 2 milyon lira bütçe ayırdığını hatırlatan Bezci, “ATO Meclisi olarak Ankara’nın geleceği için elimizi taşın altına koyduk. Ayırdığımız bu kaynakla inşallah Türkiye’nin merkezinde yer alan Ankara, ulaşımın da merkezinde yer alır ve bir ‘uçuş hub’ı haline gelir” diye konuştu. Bezci, Yunanistan ile ortak turizm paketleri oluşturma kararını da yürekten desteklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.