EASA Başkanı Patrick Ky, organizasyonunun uçağı incelemesinde ve imalatçı tarafından yapılan tasarım değişiklikleri analizinde “gözden geçirilmemiş hiçbir şey kalmadığını” söyledi.

Bilindiği gibi toplam 346 kişinin öldüğü iki felaket kazanın sonrasında B737 Max’ın uçuşu Mart 2019’da durduruldu. ABD ve Brezilya’daki uçuşların yeniden başlatması için geçen ay izin verildi. EASA ise Ocak ayı ortasında Avrupa’da uçağın hizmete dönüşüne için izin verilmesi bekleniyor.

Her iki kazada da, yanlış zamanda aktif hale gelen ve uçağın felaketine sebep olan dalışa sokan hatalı uçuş kontrol yazılımı neden olarak tespit edildi.

EASA, Etiyopya’daki kazadan bu yana, ABD düzenleyicisi Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından sürdürülen benzer bir süreçten bağımsız olarak, 737 Max’in tasarımının kök neden incelemesini gerçekleştirdi.

Bay Ky, incelemenin sonuçlarının iki kazanın asıl nedenlerinin Boeing tarafından önerilen değişikliklerin çok ötesine geçtiğini söylüyor Daha ileri gittik ve tüm uçuş kontrollerini, uçağın tüm sistemlerini gözden geçirdik”, diye açıklamaktadır. Amacının kritik bir başarısızlığa neden olabilecek her şeyi kontrol etmek olduğunu söylemektedir. Mevcut uçakların emniyetle uçuşa geri dönmesi için, yeni bilgisayar yazılımı ile donatılması, kabloların düzenlenmesi ve kokpit aletlerinde değişiklik yapılması gerekeceğini belirtti.

Pilotların zorunlu eğitime tabi tutulmasının yanı sıra değişikliklerin doğru bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olmak için her uçağın bir test uçuşundan geçmesi gerekecektir.

ABD düzenleyicileri de benzer koşulları belirlemiştir.

Sonuç olarak, Bay Ky ısrarla, “Artık çok emniyetli bir uçak olduğundan eminiz. “Umarım uçağın uçmak için emniyetli olduğunu düşündüğümüzden, emin olduğumuzu söylediğimizde halk bize güvenecektir.” dedi.

EASA Başkanı’nın açıklamaları B737 Max’ın geleceği konusunda FAA kararını destekler durumda olduğundan yapılacak ilave iyileştirmelerle Max’ın istenilen emniyet düzeyinde uçacağını söyleyebiliriz.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.