Hong Kong merkezli yatırımcı ve varlık yönetim şirketi China Everbright Limited (CEL) Arnavutluk’un Tiran Uluslararası Havalimanını (TIA) satın aldı.

2005 yılından bu yana Alman, ABD’li ve Arnavut yatırımcıların ortak işlettiği Uluslararası Tiran havalimanı geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon yolcuya hizmet vermişti.

CEL CEO’su Chen Shuang yaptığı açıklamada,” Bünyesinde 33 özel yatırım fonunu barındıran  şirketin bu satın almayla birlikte, her  iki ülke bağlamında Avrupa ile ticaret ve turizmi daha da teşvik edeceklerini vurgulayarak, bu satın almaya büyük önem ve değer veriyoruz “dedi.

Shuang, Havalimanı için ne kadar satın alma bedeli verildiği sorularını yanıtlamadı.

Arnavutluk’un komünist sistemle yönetildiği yıllarda Çin’in Avrupa’daki askeri ve iktisadi alanda tek müttefiki olan Çin ile ilişkileri, rejimin 1990’lu yılların başında yıkılmasıyla beraber  son bulmuştu.

Avrupa’daki Çin yatırımları Havalimanlarına Odaklanıyor

2015 yılı verilerine göre Çin’in Avrupa’da tahmini 20-30 milyar euro tutarında bir yatırım yaptığı biliniyor.

Çinli firmalar Portekiz,İtalya,Fransa ve İngiltere’de doğal gaz ve elektrik dağıtım yapan  enerji şirketlerinin hisselerin satın almaya ağırlık veriyorlar. Geçen yıl itibariyle şirketlerin yüzde 20 -35 hissesini satın alan Çinli firmaların diğer bir ilgi alanları da havalimanları.

Heathrow Havalimanın yüzde 10, Fransa’daki Toulouse Havaalanı’nın ise yüzde 50 hissesi Çinlilere ait.

İtalya’daki Parma Havalimanını geçtiğimiz yıl 200 milyon euroluk yatırım koşuluyla satın alan Çinli firmalar,Yunanistan’da bu yıl sonuna doğru  özelleştirilme kapsamına alınacak havalimanlarına teklif vermeye hazırlanıyorlar.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.