Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Bizim Radyo ve Televizyon (BRTV) kanalında canlı yayınlanan Zafer Acar ile Gündem programına katılarak Karabük Üniversitesi’ni gelişimi ve geleceğiyle ilgili konuların yanı sıra gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Rektör Prof. Dr. Polat, programdaki konuşmasının başında şehitlerimizi rahmetle andığını belirterek “Güneydoğu’dan şehit haberleri gelmeye devam ediyor, bunlar bizim yüreğimizi dağlıyor. Ancak vatanımızın bütünlüğü için orada mücadele devam edecek. ” dedi.

15 Temmuz sürecine de değinen Rektör Polat, darbe girişiminin yaşandığı andan itibaren ülkemizin birliği ve bütünlüğü için Karabük halklı ile bir araya gelerek meydanlardan ayrılmadıklarını belirtti. Polat “Allah bizleri, evlatlarımızı, milletimizi korudu. Bu günleri tekrar yaşamayız inşallah.” dedi.

“Havaalanı meselesi enerjimizi tüketiyor”

Programda Üniversite bünyesinde kurulması planlanan havaalanı projesi de soruldu. Rektör Prof. Dr. Refik Polat, havaalanı konusunun gündem olarak bile kendisinin ve çalışma arkadaşlarının enerjisini tükettiğini söyledi. Bu meselenin şehir için önemli ancak 53 bin nüfuslu bir üniversite için ikinci planda olduğunu aktardı ve şöyle devam etti: “Bu bizim işimiz değil diye defalarca söyledim. Havaalanı bu şehre gerekli ama üniversitenin işi değil. Öğrenci sayımız 53 bini geçti. Bunlar için yapılacaklar dururken öğrenci ve hocası olmayan bir Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu için havaalanı önceliğim olamaz. Havaalanı bize Sivil Havacılık Yüksekokulu eğitim pisti için yaptırılmak isteniyor. Böyle bir piste pilotaj bölümü açmak için ihtiyacımız olabilir. Ancak, örneğin Konya’da Havacılık ve Uzay Bilimleri alanında öğretim elemanı bulunamadı. Önümüzdeki 10 yıllık süre boyunca böyle bir pilotaj bölümü açma durumu, öğretim elemanı alınmadığı sürece mümkün değil. Burada öğrencinin birçok hakkı dururken doğru bulmuyorum. Üniversitenin de havaalanı yapmak gibi bir yükümlülüğü yok. Bunlar belediyelerin veya siyasilerin girişimiyle bakanlığın onayı ile yapılacak işlerdir.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.