Avrupa Komisyonu, havayolu slot rejiminin yakın gelecekte beklenmeyen gelişmelere daha esnek yanıt vermesine olanak tanıyan bir öneriyi kabul etti.

Talepteki mevcut hızlı artış ve gelecekteki talep tahminleri [1] , hava trafiğinde devam eden bir toparlanmaya işaret ederken, son deneyimler, mevcut slot kurallarının büyük ölçekli kesintilere karşı yeterince dayanıklı olmadığını göstermiştir. Ukrayna’daki savaş aynı zamanda hava trafiğinin – ve havayollarının normal slot kullanım gereksinimlerini karşılama yeteneğinin – belirli rotalardaki diğer öngörülemeyen gelişmelerden nasıl ciddi ve kalıcı bir şekilde etkilenebileceğini de gösteriyor.

Bu nedenle Komisyon, bir yandan, talebi yansıtan, 30 Ekim itibariyle %80’lik standart slot kullanım oranına (şu anda 2022 yaz programlama sezonu için %64’ten) geri dönmeyi öneriyor. 

Havayolları bu istisnaları epidemiyolojik acil durumlar, doğal afetler veya hava yolculuğunu olumsuz etkileyen yaygın siyasi huzursuzluk gibi durumlarda kullanabilecek. Buna ek olarak ve yalnızca son çare olarak Komisyon, hava trafik seviyelerinin COVID-19, başka bir epidemiyolojik durum nedeniyle arka arkaya dört hafta boyunca 2019 rakamlarına kıyasla %80’in altına düşmesi durumunda kullanım oranını düşürme yetkisine sahip olacak. 

Komisyon ayrıca, Rusya’nın saldırganlığının sonuçlarını hafifletmek ve zamanı geldiğinde AB ile Ukrayna arasındaki hava bağlantısını yeniden tesis etmek için bir dizi özel önlem öneritor. Bunlar, örneğin, Ukrayna hava sahası yeniden açıldığında slot kullanım gerekliliklerinin yeniden geçerli hale gelmesinden önce 16 haftalık bir iyileşme döneminin yanı sıra AB ile Ukrayna arasındaki rotalarda kullanım oranını düşürmek için yetkilendirilmiş bir yasayı kabul etme olasılığını içerir.

Ulaştırmadan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Valean şunları söyledi: “Hava trafiğine olan talep açıkça geri döndü ve havayolları için adil ve rekabetçi erişimle birlikte havalimanı kapasitesinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için normal slot kullanım oranlarına dönme zamanı geldi. yolcuların. Ancak beklenmedik durumlara karşı daha hazırlıklı olduğumuzdan emin olmalıyız. ‘Gerekçeli Slotların Kullanılmaması’ maddesi, kriz durumlarını yönetmek için bize özellikle etkili bir araç sağlamıştır. Bu aracı sürdürmek, halk sağlığı durumunda yeni bir bozulma olması durumunda veya gerçekten de Ukrayna’daki Rus savaşının daha fazla yan etkisi ile karşı karşıya kalırsak harekete geçmemiz için bize yeterli esnekliği – bir sigortayı – verecektir.”

Teklif ayrıca, ‘Justified-Non-Use-of-Slots’ ( JNUS) istisnalarının verilmesinde şeffaflığı artırmaya ve JNUS yardımını verirken tutarlılığı sağlamak için üye Devletlerdeki slot koordinatörleri arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik hükümler de dahil olmak üzere, pandemi sırasında edinilen deneyimler üzerine inşa edildi.

Sonraki adımlar

Teklif, olağan yasama prosedürüne tabi olacaktır. Şimdi Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından acilen tartışılacak.

Kabul edildiği takdirde, yardım hükümleri kış sezonunun başlangıcından 30 Ekim 2022’den itibaren geçerli olacak ve hava trafiğinin tam olarak düzeldiği tahmin edilen 26 Mart 2024’e kadar sürecek.

[1] Eurocontrol, hava trafik seviyelerinin Ekim 2022’ye kadar COVID öncesi seviyelerin %83’ü (düşük vaka senaryosu) ile %95’i (yüksek vaka senaryosu) arasında olacağını tahmin ediyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.