Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaUzayAvrupa Uzay Ajansı'nın, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan gerçekleştireceği etkinlik savaş nedeniyle iptal

Avrupa Uzay Ajansı’nın, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan gerçekleştireceği etkinlik savaş nedeniyle iptal

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ukrayna’da süregelen Rus istilasıyla ilgili endişeler nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) bir astronotla yapılacak canlı soru-cevap etkinliğini iptal etti.

Uzay istasyonundaki ESA astronotu Matthias Maurer perşembe günü öğleden sonra bir soru-cevap oturumuna uzaydan katılacaktı.

Alman vatandaşı Dr. Maurer malzeme bilimi alanında doktora derecesine sahip ve halen süren ISS Expedition 66 görevinin mürettebatına 11 Kasım’da katılmıştı. Amerikalı astronot Mark Vande Hai ile kozmonotlar Piotr Dubrov ve Anton Şkaplerov’un 30 Mart’ta Rusya’ya ait bir Soyuz uzay aracıyla Dünya’ya dönmesinden sonra da uzay istasyonunda kalması bekleniyor.

Ne var ki Maurer röportajının iptali, UUİ’deki Amerikan ve Rus mürettebatın Dünya’ya dönmesi kadar önemli bir operasyonun dahi Rusya’nın Ukrayna’yı istila etmesinin yol açtığı uluslararası gerginlik nedeniyle tehlikeye girebileceğinin en son işareti.

ESA ve NASA, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan istilasını takiben Roscosmos’taki mevkidaşlarıyla işbirliğini sürdüreceklerini söylemekte gecikmezken, Rus uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin ülkesinin UUİ programından çekilebileceğini ima etmişti.

Rusya hafta sonu boyunca Soyuz fırlatmalarını durdurup Fransız Guyanası’nda bulunan Avrupa uzay üssündeki personelini geri çekerken, ESA bir bildiri yayımlayarak uzay ajansının ESA üye ülkeleri tarafından Rusya’ya getirilen yaptırımları uygulamaya çalışacağını belirtmişti. Söz konusu adımın ESA – Roscosmos ortaklığındaki ExoMars keşif aracının bu yıl gerçekleşmesi planlanan fırlatmasını geciktirmesi muhtemel.

UUİ operasyonlarına ilişkin Rusya, ESA ve ABD arasındaki uzun süreli işbirliği şimdiye kadar bozulmadı. Rogozin, Rusya’nın UUİ uçuş operasyonlarını durdurabileceğine işaret etmesine rağmen Rusya pazartesi günü uzay istasyonunun irtifasını artırmıştı. Rusya 1993’ten beri uzay istasyonu programının ortağı.

Salı günü itibarıyla 30 Mart’ta fırlatılacak Soyuz görevi ve 4 Mart’ta Kazakistan’daki Roscosmos Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak ticari uydu uçuşu halen iptal edilmiş değil. 4 Mart’taki fırlatma, eğer gerçekleşirse, kısmen Birleşik Krallık hükümetine ait bir uydu iletişim şirketi olan OneWeb’in uydularını yörüngeye yerleştirecek.

OneWeb birden fazla yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...