Ay’a iniş açısından hiçbir hareketin olmadığı 2021’in tersine bu yıl oldukça hareketli geçecek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis programını başlatacak ve astronotların gelecekte kullanacağı ekipman ve malzemeleri Ay’a ulaştırmak için bir dizi başka misyona da sponsorluk yapıyor.

Hindistan, Japonya, Rusya, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri de bu yıl Ay misyonları başlatacak. Bu ülkelere ek olarak bu yıl bazı özel şirketler de Dünya’nın uydusuna ulaşma yarışına katılacak.

Bunların hepsi mürettebatsız uzay uçuşları olacak ve çoğunlukla on yıldan kısa bir süre içinde Ay yüzeyinde sürdürülebilir bir insan varlığı için zemin hazırlayacaklar.

Ancak nihai hedef bu değil; Ay istasyonu hedefi, kızıl gezegen Mars’a mürettebatlı yolculuklar için atılan bir adım.

Bristol Üniversitesi’nden astrofizikçi Dr. Zoë Leinhardt bu yılı, yeni ülkeleri içeren yeni uzay yarışının başlangıcı olarak görüyor.

Bu misyonların çoğu Ay’ın kendisini araştırmayı amaçlarken, bazılarının daha büyük hedefleri var.

Dr Leinhardt, “Bazı misyonlar, bir alanı daha ileriye taşıyan uzun vadeli hedeflere sahip ve Ay’a yapılan yolculuklar, hem bu konseptin kanıtı hem de yeni teknoloji ve işbirliklerini test etmek için bir fırsat” diyor.

Peki her bir görev neyle ilgili ve amaçları ne? İşte bu yıl Ay’ı bekleyenler:

NASA Artemis-1 misyonu ve Capstone

NASA’nın iddialı Artemis uzay programı, insanları 2025 yılına kadar Ay’a geri döndürmeyi hedefliyor.

Mart ayında Artemis-1 misyonu, bu iddialı hedef için zemin hazırlamaya başlayacak.

Artemis 1’deki komuta koltuğuna oturacak bir manken dışında, görev mürettebatsız olacak. Bu, Apollo 13’ü güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmede kilit bir oyuncu olan Arturo Campos’un adını taşıyan gerçeğe yakın bir manken.

Campos’un rolü, Artemis astronotlarının fırlatma, giriş ve görevlerinin diğer dinamik aşamalarında kullanacakları uzay giysisini test etmek olacak.

NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) – dünyanın en güçlü roketi – görevi başlatacak ve mürettebat aracının güvenliğini test etmek için Orion uzay aracını Ay’ın etrafında taşıyacak.

NASA, yaklaşık 2.760 santigrat derece ısı yaratan bir hızla Dünya’ya yeniden girişi sırasında Orion’un ısı kalkanıyla ilgili verilere yakından bakacak.

Bu yıl ayrıca Artemis programının bir diğer önemli unsuru büyük bir adım atacak: Capstone (Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknolojisi Operasyonları ve Navigasyon Deneyi) Artemis programına yol gösterici bir misyon olacak.

NASA, Dünya yörüngesinde dönerken Ay ile birlikte dönen, Ay merkezli bir yörüngeyi denemek için yine Mart 2022’de Capstone’un uzay aracı olarak mikrodalga fırın büyüklüğündeki CubeStat uydusunu fırlatacak.

Amaç, gelecekteki yolculuklarda astronotların güvenliğini sağlamak.

‘Nihai hedef Mars’

Bu testle elde edilecek bilgiler, Artemis programının bir diğer önemli bileşeni olan Gateway için operasyonel modellerin teyit edilmesine yardımcı olacak.

NASA bunu “Ay’ın yörüngesinde dönen ve insanların Ay yüzeyine uzun süreli dönüşü için gerekli desteği sağlayan çok amaçlı bir üs” olarak tanımlıyor.

Her şey yolunda giderse 2025’te Artemis-3, 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana ilk kez Ay’a inmiş olacak. Bu misyonun ayrıca ilk kadın astronotu ve Ay’a inen ilk siyah veya farklı etnik kökene sahip astrontu da dahil etmesi planlanıyor.

Central Florida Üniversitesi’nden bir gezegen bilimcisi olan Dr. Hannah Sargeant, Ay’a odaklanmanın daha büyük bir vizyonun parçası olduğunu belirtiyor. Gateway ayrıca derin uzay araştırmaları için bir hazırlık noktası olarak da tasarlandı.

“Ay’a yapılan robotlu misyonlar, bu yol haritasındaki ilk adımlardan biri; Ay uzay istasyonuna, bir Ay üssüne ve nihayetinde Mars’a mürettebatlı misyonlara yolu açıyor” diyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.