Habertürk Gazetesi yazarı Güntay Şimşek,  Cumartesi(dün) günkü köşesinde THY pilotlarının emeklilik yaşının 65’e çıkarılmasından sonra kabin memurlarının 45 yaşında, “Erkenden emekli edilmesi” ve “Kariyer planlarındaki yanlış uygulamalar neticesi binlercesinin haksızlığa uğrayarak mağdur edilmesini ” yazdı.

Şimşek ,” THY kabin personelinin kariyerinde en önemli göstergenin, kriterleri karşılayarak, kuruma girdikten sonra ortaya koydukları hizmet performansı olması gerekmez mi?” diye sordu.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın, Şimşek’e,“En az 3 defa senin köşende bu konuyu okudum. Ve neticede düzelttik”dediği pilot yaş olayını çözdüğüne göre, kabin personelinin bu sorunu da çözeceğinin sinyalleri verilmiş oluyor.

Güntay Şimşek’in yazısı şöyle:

Bir yandan milli havayolumuz için kaptan pilot ihtiyacı olduğu belirtilip yurtdışından yabancı pilot getiriliyor, diğer taraftan da Türk pilotlar erkenden emekliye sevk ediliyor. Halbuki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün mevzuatlarına göre emeklilik yaşı 65, ama THY şirket olarak bunu 63’e çekerek, kendi yönetmeliğini uyguluyor.” Evet, defalarca konuyu bu mealde gündeme getirmeme rağmen, ne bu işin mantığını izah eden oldu, ne de uygulamaya son veren. Ancak kısa süre önce bu uygulamaya son verildi.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı’nın kurumun başına geçtikten sonra imza attığı önemli değişikliklerden birisi de pilotların yaş meselesine dair kararıydı. Aycı’ya pilotların emeklilik meselesine sorduğumda, “En az 3 defa senin köşende bu konuyu okudum. Ve neticede düzelttik” dedi. Katkı sunabilmişsem, ne mutlu. Pilot yaş limitinin 65’e çıkarılmasıyla THY, zor yetişen, deneyimli pilotlarından 2 yıl daha yararlanabilecek. Ve bu karar sonrası, 2016’da yaklaşık 200 Türk pilotu erkenden emekli olmak yerine, milli havayoluna hizmet edecek.

KABİN MEMURLARININ ERKENDEN EMEKLİ EDİLMESİ

Öte yandan THY kabin memurlarının 45 yaşında erkenden emekli edilmesi ve kariyer planlarında yanlış uygulamalar söz konusu. Uçaklarda görev yapan kabin memurlarının görev sıralamasında birinci öncelikleri uçuş güvenliği ama “Üniversite mezunu, mastırlı, doktoralı” denerek kabin personeli başka yöne teşvik ediliyor. THY kabin personelinin kariyerinde en önemli göstergenin, kriterleri karşılayarak, kuruma girdikten sonra ortaya koydukları hizmet performansı olması gerekmez mi?

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.