ESA ve NASA’nın ortak girişimi olan Sentinel-6 uydusu, 21 Kasım’da fırlatılmıştı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (European Space Agency – ESA) paylaştığı görüntüler, Ay’da  yaşayacak ilk astronotların evlerinin nasıl görünebileceğini ortaya koyarken ESA’da danışmanlık yapan Aidan Cowley, bu yapıların zor şartlara Ay toprağından yapılma tuğlayla karşı koyabileceğini ifade etti.

NASA, 2024’e kadar Ay’a bir kadın ve bir erkek göndereceğini taahhüt ederken 9 Aralık’ta Artemis adlı uzay görevine uygun gördüğü 18 astronotun adını açıklamıştı.

Söz konusu görevin bir kısmı, dünyanın biricik uydusunda sürdürülebilir bir koloni inşa etmeyi içeriyor. Kolonideki mühendislerin, kraterlerdeki buzdan su üretmek gibi Ay’daki kaynakları nasıl kullanacağını öğrenebilmesi planlanıyor.

Astronotların, Ay’ın daha önce keşfedilmemiş alanları incelemesi ve başka astronotların da Mars’a gidebilecekleri bir üs sağlaması hedefleniyor. Çünkü NASA, buraya 2030’lara kadar bir kadın ve erkek daha göndermek istiyor.

Daily Mail’in haberine göre, Cowley, astronotların yaşayabileceği silindir şeklindeki yapıların, 10 yıl içinde inşa edilmeye başlayacağına inansa da söz konusu yapıların radyasyona maruz kalmaya karşı korunması gerekiyor.

ESA Danışmanı’nın buna bir çözümü var. Zira Cowley, ESA’nın koruyucu tuğlalar elde etmek için pudra şekeri kadar ince olan ve regolit adıyla da bilinen Ay toprağını kullanma planlarına öncülük ediyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.