Ay yüzeyinde yürüyen son astronot Eugene Cernan hayatını kaybetti. Cernan, NASA’nın Ay görevinde önemli roller üstlenmişti.

Amerika Birleşik Devletleri Donanması’ndaki görevinden uçma ve keşfetme isteği ile ayrılan üç kez uzay iki kez de Ay görevine katılan Cernan 82 yaşındaydı. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programında önemli görevler üstlenen Cernan, Ay yüzeyine ayak izini bırakan son insan olarak tarihe geçmişti.

Ekim 1963’de NASA tarafından seçilen 13 astronot adayından biri olan Cernan Gemini 9 görevi kapsamında 1966’da üç günlük uzay seyahati gerçekleştirmişti. Cernan bu görevde 2 saatten uzun süre kapsül dışında kalarak o dönem için önemli bir görevi başarmıştı.

Mayıs 1969’da Apollo 10 uçuşunda Ay modülünün pilotluğunu üstlenen Cernan, Ay’a insanlı uçuş öncesinde modülün başarılı şekilde test edilmesini sağlamıştı.

Aralık 1972’de gerçekleştirilen son insanlı Ay görevinde de yer alan Cernan ve arkadaşları bu görev sırasında özel fotoğraflar kaydederek görevi unutulmaz hale getirmişlerdi.

Apollo 17 görevi ile o zamana kadar ki en uzun ay görevini de yerine getiren Cernan ve ekibi bu alanda önemli bir başarıya imza atmıştı.

Temmuz 1976’da NASA’daki görevlerinden ayrılan Cernan ticari havacılık ve medya ile ilgileniyordu.

Cernan’ın ölümü üzerine NASA taziye mesajı yayınladı.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.