Aydın Ticaret Odasını ziyaret eden Hollanda heyetinin soruları arasında Aydın’da çalışan bir havaalanı olup olmadığı da yer aldı.

Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken’i, Hollanda Büyükelçiliği Ekonomik ve Ticari Müşaviri Jeroen KELDERHUİS, Hollanda İş Destek Ofisi Baş Temsilcisi Faruk UÇAR, Hollanda Büyükelçiliği Tarım Müşavir Yardımcısı Uğur IŞIN makamında ziyaret etti. AYTO’da gerçekleşen ziyarette iki ülke arasındaki ortak yatırım imkanları ve sektörel işbirlikleri gündeme geldi.

Ziyarette Aydın Ticaret Odası’nın üye potansiyeli ve Aydın’ın ekonomik yapısı hakkında bilgi veren AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Aydın Ticaret Odası’nın 10 binin üzerinde üyesi bulunmaktadır. Bunun en az 1000 tanesi potansiyel olarak Hollanda ile ticaret yapmaya adaydır. Özellikle tarımsal alanda Hollanda dünyada 2. büyük tarım ürünleri ihracatçısı, üretip satıyorsunuz, bir de üretmeden sattıklarınız var, bu konuda işbirliği yapabiliriz.” dedi.

Aydın’da Havaalanı Bulunup Bulunmadığı Merak Edildi

Aydın’ın 1. derecede verimli toprakları ile çok fazla ürün destinasyonuna sahip olduğunu kaydeden AYTO Başkanı Hakan Ülken, “ Kesme çiçek üretiminde Antalya’dan en az 5 misli daha fazla üretim potansiyeline sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu konuda ortak bir çalışma yapabiliriz, potansiyel olarak üretebilecek üyeler ile Hollandalı çiçek alıcılarını bir araya getirelim.” dedi.

Aydın’da aktif çalışan bir havaalanı olup olmadığını öğrenmek isteyen Hollanda Büyükelçiliği Ekonomik ve Ticari Müşaviri Jeroen KELDERHUİS’e AYTO Başkanı Ülken “Kesme çiçek ihracatında kargo taşımacılığı çok önemli,  Aydın’da mevcutta pilot eğitimi için kullanılan bir havaalanı bulunmakta,  AYTO olarak Aydın’a neden havaalanı gerektiği konusunda geçtiğimiz hafta bir rapor yayınladık, 2017 – 2018 yıllarında Aydın’da havaalanının  hem yolcu hem de kargo taşımacılığına açılacağı konusunda ümitliyim.” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.